31. července 2012 10:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České spořitelně rostl zisk. Můžou za to hypotéky

Česká Spořitelna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká Spořitelna | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká spořitelna v letošním prvním pololetí meziročně zvýšila konsolidovaný čistý zisk o 14 procent na 8,22 miliardy korun. Provozní zisk banky ale poklesl o 3,2 procenta na 13,09 miliardy korun. Neauditované výsledky podle mezinárodních účetních standardů dnes zveřejnila banka.

"Za výbornými výsledky České spořitelny stojí zejména nárůst investičního, exportního a provozního financování naších firemních klientů, podpora významných infrastrukturních projektů obcí, měst a krajů a silné a rostoucí úvěrování rozvoje bydlení domácností," řekl generální ředitel České spořitelny Pavel Kysilka.

ČTĚTE TAKÉ:

Čistý úrokový výnos se spořitelně v meziročním srovnání zvýšil o 0,7 procenta na 15,58 miliardy korun. Čisté příjmy banky z poplatků a provizí meziročně klesly o 1,9 procenta na 5,95 miliardy korun, a to zejména kvůli snížení příjmů z brokerských a investičních činností. Kromě kartových operací poklesly i příjmy z platebních transakcí. Klienti totiž stále častěji využívají internetové bankovnictví a zvýhodněné programy na Osobních účtech, uvedla banka.

Čistý zisk z obchodních operací klesl o 24,9 procenta na 0,99 miliardy korun. Výrazně se snížily výnosy z devizových obchodů a z derivátových operací, naopak se zvýšily výnosy z operací s cennými papíry.

Všeobecné provozní náklady byly meziročně vyšší o procento na 9,42 miliardy korun. Rostly personální náklady a klesly ostatní administrativní náklady.

Mateřské Erste Group zisky klesly

Celková bilanční suma České spořitelny ke konci června meziročně stoupla o 0,8 procenta na 914,99 miliardy korun. Celkový objem klientských úvěrů byl vyšší o 4,1 procenta na 483,31 miliardy korun, a to zásluhou nárůstu hypotečních úvěrů a vyššího úvěrování podnikatelských subjektů. Objem klientských vkladů meziročně mírně vzrostl o 0,2 procenta na 693,16 miliardy korun. Vklady občanů se zvýšily o 1,8 procenta na 532,64 miliardy korun.

Vlastník České spořitelny, rakouská Erste Group, snížila v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 12,9 procenta na 453,6 milionu eur (11,4 miliardy korun).

Lidovky.cz, ČTK