12. října 2012 15:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České strojírny získaly obří zakázku, v Pákistánu vystaví větrný park

V Andělce na Liberecku staví větrné elektrárny, protesty ustaly  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Andělce na Liberecku staví větrné elektrárny, protesty ustaly | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Královéhradecká společnost Wikov Wind ze strojírenské skupiny Wikov Industry dodá do Pákistánu 50 větrných elektráren za čtyři miliardy korun. Firma v Česku díky kontraktu vytvoří desítky pracovních míst.

Původně firma jednala o polovičním množství. Firma Wikov Wind dnes smlouvu podepsala s vládou pákistánské provincie Sindh.

"Počítáme nadále s tím, že stavba větrného parku začne na počátku roku 2013, kdy bychom měli finálně doladit financování celého projektu, které zajišťujeme formou exportního financování založeného na pojištění EGAP," uvedl generální ředitel Wikov Industry Antonín Růžička.

ČTĚTE TAKÉ:

Financování má podle něj i státní záruku pákistánské strany. Výkon větrné farmy má být 100 megawattů a stavba by měla trvat do roku 2014. Wikov hodlá do výroby soustrojí zapojit i další české strojírenské firmy.

Wikov

Tuzemský Wikov Industry je největším výrobcem průmyslových převodovek a převodových zařízení v ČR.

Vedle firem Wikov Wind a Wikov MGI do ní patří ještě plzeňská Wikov Gear a nově Wikov Sázavan.

Skupina Wikov Industry v současnosti zaměstnává 715 lidí, její roční tržby přesahují 1,5 miliardy Kč a hospodaření je ziskové.

"Jde o obrovský projekt, takže počítáme s odběrem výrobních komponent od dalších českých firem, kterým nabídneme práci," uvedl Růžička.

Až desítky míst firma nabídne v Hradci Králové a okolí. Mělo by jít hlavně o pracovníky montáže, servisu a technické profese.

V Pákistánu Wikov Wind hodlá využít tamních stavebních firem, například při úpravách pozemků, vybudování základů, přístupových cest či skladů.

Především kvůli snížení dopravních nákladů počítá s lokálními dodávkami ocelových tubusů věží a listů elektráren.

Ostatní stěžejní součásti větrných elektráren s největší přidanou hodnotou, například gondola elektrárny s převodovkou z hronovského Wikov MGI, budou české produkce.

Šanci na zakázku mají i Vítkovice

Vedle větrných elektráren má provincie Sindh předpoklady pro budování tepelných elektráren, které by spalovaly rozsáhlé zásoby lignitu.

O těchto energetických a návazných průmyslových projektech cílených na výstavbu ocelárny jedná v současné době firma Vítkovice Group.

Z Pákistánu Česko nakupuje především textil a oděvy. Obchodní obrat se pohybuje kolem 140 milionů dolarů ročně.

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.