Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České strojírny získaly obří zakázku, v Pákistánu vystaví větrný park

V Andělce na Liberecku staví větrné elektrárny, protesty ustaly  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Andělce na Liberecku staví větrné elektrárny, protesty ustaly | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Královéhradecká společnost Wikov Wind ze strojírenské skupiny Wikov Industry dodá do Pákistánu 50 větrných elektráren za čtyři miliardy korun. Firma v Česku díky kontraktu vytvoří desítky pracovních míst.

Původně firma jednala o polovičním množství. Firma Wikov Wind dnes smlouvu podepsala s vládou pákistánské provincie Sindh.

"Počítáme nadále s tím, že stavba větrného parku začne na počátku roku 2013, kdy bychom měli finálně doladit financování celého projektu, které zajišťujeme formou exportního financování založeného na pojištění EGAP," uvedl generální ředitel Wikov Industry Antonín Růžička.

ČTĚTE TAKÉ:

Financování má podle něj i státní záruku pákistánské strany. Výkon větrné farmy má být 100 megawattů a stavba by měla trvat do roku 2014. Wikov hodlá do výroby soustrojí zapojit i další české strojírenské firmy.

Wikov

Tuzemský Wikov Industry je největším výrobcem průmyslových převodovek a převodových zařízení v ČR.

Vedle firem Wikov Wind a Wikov MGI do ní patří ještě plzeňská Wikov Gear a nově Wikov Sázavan.

Skupina Wikov Industry v současnosti zaměstnává 715 lidí, její roční tržby přesahují 1,5 miliardy Kč a hospodaření je ziskové.

"Jde o obrovský projekt, takže počítáme s odběrem výrobních komponent od dalších českých firem, kterým nabídneme práci," uvedl Růžička.

Až desítky míst firma nabídne v Hradci Králové a okolí. Mělo by jít hlavně o pracovníky montáže, servisu a technické profese.

V Pákistánu Wikov Wind hodlá využít tamních stavebních firem, například při úpravách pozemků, vybudování základů, přístupových cest či skladů.

Především kvůli snížení dopravních nákladů počítá s lokálními dodávkami ocelových tubusů věží a listů elektráren.

Ostatní stěžejní součásti větrných elektráren s největší přidanou hodnotou, například gondola elektrárny s převodovkou z hronovského Wikov MGI, budou české produkce.

Šanci na zakázku mají i Vítkovice

Vedle větrných elektráren má provincie Sindh předpoklady pro budování tepelných elektráren, které by spalovaly rozsáhlé zásoby lignitu.

O těchto energetických a návazných průmyslových projektech cílených na výstavbu ocelárny jedná v současné době firma Vítkovice Group.

Z Pákistánu Česko nakupuje především textil a oděvy. Obchodní obrat se pohybuje kolem 140 milionů dolarů ročně.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

SOUTĚŽ: Vyhrajte po celý týden každý den výrobek Canpol babies
SOUTĚŽ: Vyhrajte po celý týden každý den výrobek Canpol babies

Soutěžní kalendář s Canpol babies. Vyhrajte výbavičku do porodnice a další důležité potřeby pro sebe i vaše miminko.