18. listopadu 2014 11:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České ’vodní’ tatrovky míří do Mexika. Umí se ponořit do metru a půl

Tatra prodala do Mexika šestnáct náklaďáků určených pro likvidaci následků... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tatra prodala do Mexika šestnáct náklaďáků určených pro likvidaci následků... | foto: Tatra Kopřivnice

KOPŘIVNICE Kopřivnická automobilka Tatra spustila dodávku šestnácti speciálních náklaďáků určených pro likvidaci následků povodní v Mexiku. Jde o vozy, které dokážou projet vodou až do výše 1,6 metru. Za auta dostane Tatra od mexického státu 73 milionů korun.

Jde o první obchod tohoto českého podniku s Mexikem. Auta si objednala státní organizace Conagua, jejíž vozy nedokázaly vyhovět nárokům souvisejícím s častými sesuvy půdy při povodních.

Speciálně vyrobené tatrovky mají stejné podvozky, ale jejich nástavba se liší.

Čtyři stroje, které jsou určené pro přepravu vodních čerpadel či jiných zařízení, odjíždějí z Kopřivnice s valníkovou plošinou a hydraulickou rukou. Dvanáct dalších aut bude mít pevnou nástavbu v podobě velkokapacitního čerpadla.

Tatra prodala do Mexika šestnáct náklaďáků určených pro likvidaci následků...
Tatra prodala do Mexika šestnáct náklaďáků určených pro likvidaci následků...

Tatrovky obstály ve výběrovém řízení mimo jiné i díky schopnosti brodit se vodou až do výše hladiny 1,62 metru, při zvýšené poloze pérování.

Celkem jde o zakázku za 73 milionů korun a kopřivnická firma věří, že vzhledem k rozloze Mexika a možným pozitivním ohlasům má naději na získání dalších kontraktů třeba v zemědělství či stavebnictví.

mipMichal Pavec

Najdete na Lidovky.cz