6. ledna 2010 10:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České výtahy vyjely nejvýše na světě. Stavěly dubajskou věž

818 metrů, to je výška mrakodrapu Burdž Dubaj, pro jejíž výstavbu dodala výtahy česká firma Pega Hoist | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 818 metrů, to je výška mrakodrapu Burdž Dubaj, pro jejíž výstavbu dodala výtahy česká firma Pega Hoist | foto: Pega HoistReprofoto

PRAHA 818 metrů, to je výška mrakodrapu Burdž Dubaj, nejvyšší budovy světa, která se v pondělí otevřela v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Na monumentální stavbě pracovalo v určitých etapách až osm tisíc dělníků. Na úspěšném dokončení "babylonské věže" dneška však mají lví podíl i čeští inženýři. Pardubická firma Pega Hoist pro ní totiž vymyslela a dodala systém stavebních výtahů, které až na vrchol mrakodrapu nonstop vyvážely po čtyři roky veškerý stavební materiál.

"Byly to čtyři roky nonstop provozu v těžkých místních klimatických podmínkách. Teploty dosahovaly až přes padesát stupňů Celsia, byla velmi vysoká vlhkost vzduchu, prožili jsme písečné bouře," řekl pro deník MF Dnes jeden z ředitelů firmy Pavel Policar.

818 metrů, to je výška mrakodrapu Burdž Dubaj, pro jejíž výstavbu dodala výtahy česká firma Pega Hoist


Výtahy do nebes

Firma Pega vznikla podle svých internetových stránek v roce 1993, stavbou výtahů se zabývá od roku 1995. Roční obrat má kolem 300 milionů korun.

Výtahy využívaly hřebenkové technologie, pomocí které "lezou" například i horské ozubnicové železnice. Pardubická firma dodala na stavbu nejvyššího mrakodrapu celkem 16 výtahů, přičemž nejdelší z nich zdolával výšku 425 metrů což představuje světový rekord. Nejvýše položený výtah byl navíc do stavby zakomponován permanentně a stal se součástí její špičky.

Spolumajitel společnosti Pega Hoist Robert Vaněček kontroluje na zkušební věži testovací zkoušky dalších dvou stavebních výtahů, které firma použila při stavbě největšího mrakodrapu světa Burdž Dubai v Dubaji.

Výtahy jezdily rychlostí kolem sta metrů za minutu a nosnost měly 3,2 tuny. Stavělo se ve dvou etapách, takže za čtyři minuty byly vždycky na špičce. "Celá budova se na svém vrcholu značně vykyvovala. Nevím přesně o kolik, ale myslím, že ten výkyv byl kolem dvou metrů," řekl pro server aktuálně.cz spolumajitel firmy spolumajitel Robert Vaněček. "Chtělo to odvahu," dodává.

818 metrů, to je výška mrakodrapu Burdž Dubaj, pro jejíž výstavbu dodala výtahy česká firma Pega Hoist

Po dokončení stavby byly výtahy rozebrány a po jejich rekonstrukci budou znovu využity na jiných projektech, na kterých firma Pega Hoist pracuje po celém světě. Podílela se například na stavbě nejvyšší budovy Ruska v Moskvě ve Švýcarsku a Anglii dělala speciální výtahy do odvětrávacích šachet tunelů.

Lidovky.cz

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.