10. října 2012 13:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České zemědělství je v krizi, skomírá hlavně chov prasat

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Radek Petrášek, ČTK

PRAHA Z českého zemědělství odešlo za deset let do loňského roku 81 000 lidí. Pokles je především důsledkem propadu živočišné výroby, která je výrazně náročnější na lidskou práci než výroba rostlinná.

Podle prezidenta agrární komory Jana Veleby stát poklesem zemědělství hypoteticky na daních v poslední dekádě přišel o 30 miliard korun. Fungující živočišná produkce by dokázala na venkově zaměstnat o 50 000 až 80 000 lidí více než teď, míní viceprezident komory Jindřich Šnejdrla.

ČTĚTE TAKÉ:

Představitelé největší domácí nevládní organizace zemědělců opakovaně kritizují představitele státu, že propad živočišné produkce a problematiku potravinové soběstačnosti přehlížejí. V zemědělství dnes podle Veleby pracuje asi 130 000 lidí.

"Není tady politik, který by se na to podíval národohospodářským pohledem," uvedl Veleba, který podobně jako Šnejdrla aktuálně kandiduje do Senátu. Podle Veleby se do Česka dováží například takřka 220 000 vepřového masa a země je u této základní komodity soběstačná jen z 60 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

"Když se do toho započtou dovozy selat, tak je soběstačnost už někde kolem 50 procent," podotkl Veleba. Vepřové se do země vozí především ze sousedního Německa. Od července stoupla cena německého vepřového zhruba o pětinu a kvůli tomu zdražuje také v tuzemsku.

Potravinová soběstačnost Česka se dlouhodobě snižuje, pokles zrychlil po vstupu země do EU. Jde hlavně o živočišné komodity, jejichž výroba stále klesá. Tuzemská produkce nedokáže naplnit ani spotřebu ovoce mírného pásu, zeleniny, brambor a vajec.

Země je naopak soběstačná u hovězího masa, obilí, cukrovky a mléka. Názory na důležitost potravinové soběstačnosti a její zdravou míru se liší. Nejčastěji se uvádí, že by u důležitých komodit neměla klesnout pod 80 procent.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!