Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Českému pivu chybí peníze. Společnou kasu pivovary ignorují

Piva - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Piva - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Nadaci, s jejíž pomocí chtějí tuzemští pivovarníci financovat například výzkum a podporovat tak produkci tradičního českého piva, se zatím nedaří shánět peníze. Podle pivovarníků je státní podpora tohoto odvětví nedostatečná.

Podle šéfa Českého svazu pivovarů a sladoven Jana Veselého stát příliš šetří. Nedaří se také čerpat evropské peníze a zatím nepřicházejí ani příspěvky pivovarů. Ty přesto dlouhodobě pivovarský výzkum podporují napřímo mimo nadaci.

Vrchní sládek plzeňského pivovaru Gambrinus Jan Hlaváček loni na tiskové konferenci při příležitosti spuštění Nadačního fondu České pivo sládka Františka O. Poupěte uvedl, že podpora si vyžádá až desítky milionů korun ročně.

ČTĚTE TAKÉ:

Z finančních prostředků členských firem, ministerstva zemědělství či peněz z evropských fondů má nadace financovat například výzkumné projekty zaměřené na šlechtění odrůd sladovnického ječmene a chmele.

Nový ječmen trvá vyšlechtit léta

"Probíhá řada důležitých studií a výzkumů, které směřují k udržení národního charakteru surovin a specifik českého pivovarství. Jde například o charakteristiku a vývoj odrůd ječmene či výzkum pozitivních zdravotních vlastností českého piva," uvedla Věra Hönigová s Výzkumného ústavu pivovarsko-sladařského.

Například vypěstování nové odrůdy sladovnického ječmene je podle pivovarnických výzkumníků finančně velmi nákladné a zabere deset až dvanáct let. Odrůdy sladovnického ječmene a chmele se přitom musejí neustále obměňovat, neboť mají limitovanou životnost.

"Pivovary významně podporují výzkum spojený s českým pivem prostřednictvím přímé spolupráce s  výzkumným ústavem," podotkl Veselý. Velké pivovary jsou mimo jiné jeho akcionáři.

Fond má podle něj přinášet další peníze na výzkum nad rámec této přímé podpory pivovarů. "Jde o dlouhodobou snahu a aktivitu dále podporovat české pivo," dodal.

České pivo

Pivo - ilustrační foto.

České pivo je od října 2008 oficiálním chráněným zeměpisným označením zapsaným u Evropské komise. Systém ochrany názvů zemědělských a potravinářských výrobků zavedla EU v roce 1993 s cílem ochránit výrobce před plagiáty a spotřebitele před nežádoucím klamáním.

Pivo českého typu, které bylo poprvé uvařeno roku 1842 v Plzni, charakterizuje vyšší hořkost, výraznější barva a říz nápoje, proti zahraničním ležákům mají ty české naopak nižší obsah alkoholu.

Rozdílné vlastnosti českého piva jsou dány nejen použitými surovinami, zvláštními odrůdami chmele a ječmene, ale také metodou dvoustupňového spodního kvašení, postupu odlišného od postupu zahraničních výrobců.

Chráněné zeměpisné označení České pivo v současnosti používá 12 pivovarů pro 52 druhů piv, což odpovídá takřka 60 procentům tuzemského pivního trhu.

Členy loni založeného sdružení jsou Plzeňský Prazdroj, Heineken, Budvar, skupina PMS, Sladovny Soufflet a Český svaz pivovarů a sladoven.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...