15. března 2011 19:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko a Francie jsou blíž než Japonsko, bojí se jádra bavorský ministr

Volné místo pro nové bloky jaderné elektrárny Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volné místo pro nové bloky jaderné elektrárny Temelín. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BERLÍN Německá kancléřka Angela Merkelová se dnes dohodla s premiéry pěti německých spolkových zemí, na jejichž území stojí jaderné elektrárny, na dočasném odstavení sedmi nejstarších bloků postavených před rokem 1980. Trvat by mělo tři měsíce, během nichž chce německá vláda přezkoumat bezpečnost všech 17 jaderných elektráren v zemi.

Kromě zemských premiérů v Berlíně jednali také ministři životního prostředí dotčených spolkových zemí.

Čtěte více: Němci začali konat: okamžitě odstavují nejstarší jaderné reaktory

Podle Södera se shodli, že o bezpečnosti jaderných elektráren musí Německo jednat i s úřady v sousední České republice a Francii. "Česko a Francie jsou totiž blíž než Japonsko," poznamenal bavorský politik.

Mapa německých atomových elektráren.

Které bloky končí?

Dočasné odpojení se týká elektráren Neckarwestheim I, Philippsburg I, Biblis A a B, Isar I, Unterweser a už nyní odstavené severoněmecké elektrárny Brunsbüttel.

Dohromady mají výkon 7419 MW, což by odpovídalo výkonu téměř čtyř Temelínů.

Kdy se s jejich odpojováním začne, není zatím známo. V Isaru provozovatel E.ON utlumování už zahájil, u elektráren v Bádensku-Württembersku je to podle společnosti EnBW otázka příštích dní.

Zda odstavené elektrárny zůstanou mimo provoz i po vypršení této lhůty, není podle ministra životního prostředí Norberta Röttgena zatím jasné.

Minimálně dvě zařízení to ale potká. Premiér Bádenska-Württemberska Stefan Mappus dnes oznámil, že natrvalo ukončí svou činnost tamní elektrárna Neckarwestheim I. Stejný osud stihne podle bavorského ministra životního prostředí Markuse Södera i elektrárnu Isar I u Landshutu.

Vedle sedmi starších zařízení nebude do sítě znovu připojena ani problémová severoněmecká elektrárna Krümmel. Do poloviny roku tak bude Německo získávat elektřinu jen z devíti jaderných elektráren. Německý ministr hospodářství Rainer Brüderle dnes nicméně ujistil, že toto odpojení nebude mít na zajištění dodávek proudu žádný vliv. Podle agentury DPA Německo v současnosti získá z jádra 23 procent elektřiny.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!