3. února 2009 10:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko a globalizace? Jsme jedenáctí

Česká republika si v pořadí nejvíce globalizovaných zemí světa pohoršila o tři příčky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká republika si v pořadí nejvíce globalizovaných zemí světa pohoršila o tři příčky. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

CURYCH Česká republika je 11. nejvíce globalizovanou zemí na světě, v meziročním srovnání si ale o tři příčky pohoršila. Vyplývá to ze studie, kterou tento týden zveřejnil švýcarský hospodářský institut KOF.

Na prvním místě jsou Belgie a Irsko, z ekonomik středoevropského regionu je těsně před Českem na desátém místě Maďarsko. Spojené státy, největší ekonomika světa, mají přitom příčku číslo 38.

Svět se podle závěrů studie globalizuje čím dál více, především v ekonomice a politice. V sociální oblasti postup globalizace stagnuje.

Index globalizace sleduje její míru a postup v řadě zemí světa po více než 30 let. Z ekonomického hlediska sleduje tok zboží, kapitálu a služeb, ale i tok informací a dojem z tržní výměny. Hodnotí zejména, zda země neomezuje tok kapitálu a zboží. Sociální pohled sleduje ideje, informovanost a spokojenost lidí a politické hledisko hodnotí rozložení vládní politiky.

Česká republika si nejlépe vede z ekonomického hlediska, kde v aktuálním žebříčku zaujímá 12. pozici. Z pohledu sociální globalizace je Česko na 29. příčce a v politickém hodnocení má 30. místo.

Celosvětově se míra globalizace podle KOF zvyšuje od 70. let minulého století, z pohledu všech tří podoblastí pak zejména od 90. let. Sociální globalizace ale stagnuje od roku 2001.

Institut uvádí, že celkový index jednotlivých zemí všeobecně nezávisí na příjmu a regionu. Připouští zároveň, že je míra globalizace sice nejvyšší na Západě a v zemích s vyššími příjmy, zároveň se zde ale proces globalizace téměř zastavil v roce 2001.

Lidovky.cz, ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…