21. listopadu 2011 8:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko Bruselu doplatí 5 miliard. Za prostitutky

Nečas: Deficit veřejných financí chceme snížit pod tři procenta HDP do roku 2012 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nečas: Deficit veřejných financí chceme snížit pod tři procenta HDP do roku 2012 | foto: Shutterstock

PRAHA Česko má do konce roku poslat do unijní pokladny o 4,99 miliardy korun více než původně počítalo. Důvodem je nedávná revize růstu hrubého domácího produktu za období od vstupu do Evropské unie v roce 2004 do loňského roku, který byl vyšší než původně spočítal Český statistický úřad.

Informovaly o tom Hospodářské noviny (HN). ČSÚ růsty HDP přepočítal podle nové metodiky EU, která zahrnuje i šedou ekonomiku.

Česko tak letos namísto původně dohodnutých 32,25 miliardy korun pošle do EU celkem přes 37 miliard Kč.

"Po přepočítání podle požadavků Bruselu stouplo kromě hrubého domácího produktu také hrubý národní důchod, z něhož se vypočítává část odvodů do rozpočtu EU," vysvětlil HN náměstek ministra financí pro státní rozpočet Jan Gregor.

Odhady peněz z šedé ekonomiky

Do nových statistik se totiž podle požadavků EU začaly započítávat i odhady peněz z nezjištěné ekonomiky, tzv. šedé ekonomiky, například z prodeje drog, prostituce či práce na černo. Dosud ČSÚ zahrnoval pouze odhady z oblasti prostituce a částečně z pašování tabáku.

Přepočítávalo se v celé Evropské unii. "Podle mých informací jsme spolu s Finskem dopadli nejhůře," dodal Gregor.

Z čeho se tento náhlý výdaj zaplatí, není zatím jasné. Je však možné, že se mírně zvýší deficit letošního státního rozpočtu. "Řeší se to, ale bližší informace budou až příští týden," řekl HN ministr financí Miroslav Kalousek.

Deficit se zvýší o desetinu procenta

Ministerstvo financí ve své poslední zprávě o stavu rozpočtu odhadlo letošní deficit státního rozpočtu na 3,7 procenta HDP. Navýšení dluhu o pět miliard by znamenalo nárůst o zhruba desetinu procentního bodu na 3,8 procenta HDP, což je stále deficit výrazně nižší, než s jakým vláda při sestavování letošního rozpočtu počítala. Rozpočet na letošní rok byl totiž sestaven s odhadem deficitu 4,6 procenta HDP.

Tuzemská ekonomika v loňském roce stoupla podle revidovaných národních účtů ČSÚ o 2,7 procenta, podle údajů před revizí vzrostla o 2,3 procenta. V roce 2009 ekonomika klesla podle přepočítaných údajů o 4,7 procenta, před revizí úřad uváděl pokles o 4,1 procenta. V roce 2006, kdy česká ekonomika zaznamenala vůbec největší růst, revize růst zvedla na sedm procent. Dříve to bylo 6,8 procenta.

Další mimořádná revize se podle úřadu chystá v roce 2014.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!