22. listopadu 2009 20:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko bude mít možná čtvrtého mobilního operátora

Mobilní telefony - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefony - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Český telekomunikační úřad (ČTÚ) plánuje v prvním čtvrtletí příštího roku vypsat výběrové řízení na celorepublikové využití pásma GSM pro vybudování nového mobilního operátora.

V rozhovoru pro týdeník Euro to uvedl předseda ČTÚ Pavel Dvořák. Nový operátor by podle něj mohl začít nabízet služby zákazníkům do konce roku 2011 nebo první poloviny roku 2012. Třem stávajícím mobilním operátorům, Telefónice O2, T-Mobilu a Vodafonu, tak zřejmě přibude konkurent.

"Probíhá vyhodnocování změn v plánu využití rádiového spektra. A předpokládáme, že v návaznosti na to vyhlásíme v prvním čtvrtletí příštího roku výběrové řízení na využití pásma 1800 megahertzů pro vybudování dalšího mobilního operátora," řekl Dvořák.

Podle šéfa ČTÚ by stát mohl prodejem licence dalšímu mobilnímu operátorovi získat několik stovek milionů korun. Úřad vážně zvažuje, že licenci prodá formou aukce, neboť cena bude v boji o frekvence mít velmi vysokou váhu.

Výsledek tendru by mohl být znám v polovině příštího roku. ČTÚ nejspíš stávajícím třem GSM operátorům účast v tendru neumožní, naopak se o licenci bude moci ucházet společnost MobilKom, jež provozuje operátora U:fon na technologii CDMA.

"Nový hráč na českém mobilním trhu by mohl přinést zajímavé oživení. Kromě toho, že by tím byl vytvořen tlak na další snižování cen, mohl by nový operátor zapříčinit rychlejší rozvoj nových služeb," řekl Euru Dvořák.

Prostor na trhu podle něj leží zejména v oblasti datových služeb. Trh hlasových služeb a textových zpráv je podle něj značně nasycen, i když u SMS zpráv například loni ČTÚ stále registroval nárůst o 12 procent na více než 6,9 miliardy textových zpráv.

Nová mobilní síť by mohla fungovat na bázi takzvaného národního roamingu, tedy sdílení části infrastruktury stávajících operátorů. "Operátoři hovoří o potřebě sdílení již téměř čtyři roky, a i když se zatím k ničemu nedopracovali, tak vzhledem k situaci na trhu a ceně nových technologií na to dojde," uvedl Dvořák. Podle něj se nyní zkoumá, zda může ČTÚ operátorům vnitrostátní roaming pro novou konkurenci nařídit. Šéf ČTÚ přitom zmínil také ekologické aspekty, zatížení krajiny dalšími stovkami základnových stanic by prý nebylo správné.

Před vypsáním tendru si ČTÚ nechá nezávislou agenturou vypracovat ocenění licence. "Tak jsme to dělali již při výběrovém řízení na frekvence pro digitální rozhlas nebo při přerozdělování volných kmitočtů," řekl Dvořák.

ČTK