9. května 2014 7:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nová arbitráž. Brit chce 200 milionů za byznys se střešními nosiči

Arbitráž. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Arbitráž. | foto: Shutterstock

PRAHA Kauza z roku 1990 žene Česko k arbitráži. Firma Anglia Auto Accessories podala na stát žalobu u stockholmského rozhodčího soudu kvůli zmařené investici do výrobny střešních nosičů pro auta na Hodonínsku. Podle zjištění LN požaduje odškodné přesahující 200 milionů korun. A nemusí to být částka konečná.

„Nároky se mohou ještě v rámci řízení zvyšovat,“ varuje britský občan Ivan P. Busta, majitel firmy. Anglia podle dopisu švédské obchodní komory, pod niž arbitrážní soud spadá, musí do úterý vybrat svého rozhodce. Ministerstvo financí, které za stát mezinárodní arbitráže řeší, má ještě o týden navíc, aby se k obsahu žaloby vyjádřilo. “Ministerstvo financí žalobu této společnosti již obdrželo. Jsme přesvědčeni o tom, že naše právní pozice je silná," sdělil LN vedoucí tiskového odboru Radek Ležatka.

O hrozbě stát ví minimálně přes rok, kdy Anglia Auto nahlásila ministerstvu záměr arbitráž vyvolat. Pak běžela lhůta pro smírné řešení, ke kterému ale nedošlo. Už kabinet předešlého premiéra Jiřího Rusnoka se v srpnu zabýval výběrem právníků pro případ, že by Bustova firma skutečně k žalobě přistoupila. Zda současný kabinet souhlasí s tehdejším výběrem a kdo bude stát hájit, ministerstvo sdělit nechce. Ležatka jen v obecné rovině uvedl, že „běžící spory ministerstvo nekomentuje“.

Spletitý příběh investice bratří Bustových, které zastupuje advokát Jaroslav Brož, se začal odvíjet hned po revoluci v roce 1990.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.