Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko čerpá dotace pilně. Regiony to nesbližuje

Evropské dotace (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropské dotace (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česko vyčerpalo už více než polovinu evropských fondů a dostalo se do první pětice zemí regionu střední a východní Evropy. Evropská komise přesto vidí v českém čerpání dotací nedostatky.

Z celkové částky 31 miliard eur, která byla pro operační programy v ČR alokována pro období 2007 až 2013 v operačních programech, se za poslední čtyři roky vyčerpalo 17,2 miliardy eur. Z toho 8,1 miliardy bylo již vyplaceno, zbytek je nasmlouván s příjemci dotací, jak uvádí nejnovější studie společnosti KPMG.

INFOGRAFIKA:

"Zatímco ještě v loňském roce byla Česká republika v čerpání z evropských fondů spíše pod průměrem regionu, letos jsou výsledky výrazně lepší. Ukazuje se, že se zřejmě povedlo české žadatele o dotace aktivizovat," komentuje výsledky Eva Racková z KPMG Česká republika.

V první pětici
Česku se tak povedlo se v čerpání evropských dotací vyšvihnout do první pětice zemí regionu střední a východní Evropy. Nejúspěšnější v čerpání jsou Lotyšsko a Litva. Naopak pod průměrem se dlouhodobě pohybuje Maďarsko, Slovinsko, Rumunsko a Bulharsko.

Nejúspěšnějším operačním programem v ČR je - pokud jde o částku v podepsaných smlouvách -operační program Doprava. Z celkových 6,793 miliardy eur je kontrahováno již celých 97 procent a vyplaceno bylo 55 procent.

Naopak "nejslabší" je operační program Životní prostředí, v němž bylo z celkové částky 5,792 miliardy eur zatím v Česku nasmlouváno pouhých 16 procent. Ve všech operačních programech fungujících na území České republiky je tak v tuto chvíli připraveno ještě necelých 14 miliard eur čekajících na žadatele o granty.

Podpora je vysoká
Od roku 2007 bylo ve střední a východní Evropě z celkové alokované částky 208,3 miliardy eur již 110,2 miliardy nasmlouváno a 36,3 miliardy vyplaceno konkrétním příjemcům. Česká republika se se svými 31 miliardami eur celkem alokovaných v operačních programech řadí mezi země s vůbec nejvyšší podporou v rámci regionu.

Evropská komise však poukazuje na nedostatky, které Češi při čerpání dotací mají. Podle vysokého úředníka komise Jacka Engwegena se Česku například nedaří dostatečně stírat rozdíly mezi rozvinutými a chudšími regiony, chybí také dlouhodobá strategie rozvoje na regionální i úrovni jednotlivých odvětví.

Komise kritizuje například rozevírání nůžek mezi ekonomickým výkonem Prahy a ostatních tuzemských regionů. Problémem je také střídání vedoucích pracovníků v řídicích orgánech operačních programů, přes které do Česka proudí dotace z EU.

"Lidé se mění po každých volbách, manažeři programů by také neměli být napojení na politické strany," uvedl včera Engwegen na tiskové konferenci v Praze.

Česko bude chtít po roce 2013 peníze z EU hlavně na zvýšení konkurenceschopnosti ekonomiky, rozvoj páteřní infrastruktury a na zvyšování kvality a efektivity veřejné správy. Unijní zdroje mají být určené také na podporu sociálního začleňování, boj s chudobou nebo na systém péče o zdraví.

Návrh těchto rozvojových priorit nyní prochází meziresortním připomínkovým řízením, v červenci ho má dostat na stůl vláda.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms
POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms

Přeneste se do tropů s exotickou vůní květů Monoi, jasmínu a sladkého kokosu. Zapojte se do soutěže a možná právě vy vyhrajete balíček nové řady...