Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko chce lákat více mozků z ciziny, zmírní podmínky pro pracovní povolení

Kvalifikovaná pracovní síla ze zahraničí (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kvalifikovaná pracovní síla ze zahraničí (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Ekonomická recese ztenčila nabídku volných pracovních pozic zhruba o sto tisíc. Situace se však nezměnila pro kvalifikované pracovníky, kterých je v Česku pořád málo. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce proto změnit program pro příchod pracovníků z ciziny.

Změny v projektu, jehož pilotní fáze začala fungovat v roce 2003, by měly výrazně ulehčit život potenciálním pracovníkům. Ministerstvo bude nově upřednostňovat vyřizování těch žádostí, které by mohly obsadit nejpotřebnější profese.

Vzhůru do Česka

Od roku 2003 do konce června letošního roku se zapojilo do projektu 1437 zájemců o práci. V jeho rámci měli možnost získat trvalý pobyt v ČR. To se podařilo celkem 314 cizincům.

Zaměstnání získali zejména zájemci z Ukrajiny, Ruské federace nebo z Indie. Z hlediska vzdělání jsou mezi úspěšnými uchazeči nejpočetnější skupinou vysokoškoláci.

Ministerstvo navrhuje také prodloužení ochranné lhůty. Když účastník projektu ztratí místo ne vlastní vinou, na nalezení nového pracovního místa by měl mít místo stávajících 45 dnů celkem 60.

Podle zprávy ministerstva o realizaci projektu je nejvíce účastníků z řad programátorů a odborníků z oblasti informačních technologií.

Dalšími početně zastoupenými profesemi jsou technické obory, pracovníci v administrativě, vědci, lidé pracující ve sféře managementu, ve zdravotnictví a umělecké profese. "V případě některých oborů je u nás prozatím ten trh poměrně mladý. Zatímco firmy mají zájem o lidi s praxí deset a více let v oboru, Češi mívají tři až pět let. A to je pro ně málo," řekl regionální manažer personální agentury Robert Half International Aleš Křížek.

Analytici: Efekt je minimální

Otázkou je, zda jsou tyto projekty pro Českou republiku opravdu efektivní. "Když se na to dívám makroekonomicky jako na celek, tak ten dopad bude minimální," řekl analytik finanční skupiny Atlantik FT Petr Sklenář.

Podle Křížka může být u cizinců problémem neznalost lokálního trhu nebo jazyková bariéra, nemluvě o neschopnosti Česka konkurovat mzdám v západních zemích.

Další podrobnosti o projektu si přečtěte v úterním vydání deníku

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Ražba tunelu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Ražba tunelu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Ražba tunelu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...