21. prosince 2011 12:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko dovezlo nejméně ropy za posledních 7 let

Zásobníky firmy Mero v Nelahozevsi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásobníky firmy Mero v Nelahozevsi. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Česko letos dovezlo nejméně ropy za posledních sedm let, proti loňsku přeprava suroviny klesla zhruba o desetinu na 7,06 milionu tun.

Napsal to dnes deník E15 s odkazem na finančního ředitele státem ovládaného provozovatele ropovodů Mero Vlastimila Bouru.

Za snížením dovozu je komplikovaná hospodářská situace, postupný přechod na biopaliva a zářijová odstávka rafinerie v Litvínově, uvedl list. Údaje za letošní rok sice ještě nejsou definitivní, ale měly by být už poměrně přesné, protože vycházejí z harmonogramů Mero dohodnutých s tuzemskými rafineriemi.

ČTĚTE TAKÉ:

Rekordně se letos na dovozu ropy do Česka podílel ropovod IKL z německého Ingolstadtu, přiteklo jím 43 procent veškeré dovážené suroviny. Ještě v minulém desetiletí se tento podíl často pohyboval jen kolem 30 procent.

Podle Boury vedou zpracovatele k většímu využívání západní cesty obchodní důvody. "V posledních letech přepravují i ropovodem IKL část ruské ropy, která je jinak standardně dodávána ropovodem Družba," řekl deníku. Vzhledem k celkovému poklesu se nicméně snížila i přeprava ropovodem z Ingolstadtu.

Pokles dovozu ropy podle Mera i České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu souvisí také s dlouhodobým poklesem spotřeby pohonných hmot v Česku. To se týká hlavně benzinu. Část lidí sice přechází na naftu, ale jejich poptávka nižší zájem o benzin nevyrovná, píše E15. Expert asociace Václav Loula upozornil také na vliv tankování kamionů v cizině kvůli vyšší spotřební dani v ČR.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.