12. března 2011 8:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko je nemocnicí světa. Kromě památek láká turisty i skalpel

Chirurgové při práci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chirurgové při práci (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Zdravotní turismus. Fenomén, který v posledních letech nabírá na obrátkách. Zatímco v roce 2009 cestovalo za zdravotními či plastickými operacemi 32 milionů lidí, celosvětové odhady za loňský rok již hovoří o 40 milionech.

Největší díl si "ukously" země jako Čína či Thajsko. Pozornost zdravotních turistů se ale stále více stáčí do střední a východní Evropy, mimo jiné i do Česka. Cizinci si prohlédnou Staroměstské náměstí, Karlštejn a pak zamíří na sál.

To je i případ mladé Britky Jessiky Evansové. "Přijela jsem do Prahy pozdě v noci a taxi mě zavezlo přímo do hotelu. Za dva dny následovalo předoperační vyšetření. Překvapilo mě, že zdejší klinika je mnohem lepší než některé britské nemocnice a personál až neuvěřitelně ochotný," svěřuje se Jessica se svými zkušenostmi s výletem do Česka za svým snem - zvětšením prsou.

Zdravotní turistice v Česku vévodí plastická chirurgie
INFOGRAFIKA: Zdravotní turistika v Česku
INFOGRAFIKA - Klikněte pro zvětšení

"Když jsem se setkala s doktorkou Moslovou, byla jsem přesvědčena, že to je přesně to, co jsem chtěla. Všechno mi důkladně vysvětlila a zodpověděla všechny otázky. V den operace jsem byla velmi nervózní, ale personál a doktorka Moslová mě povzbudila a uklidnila. Po operaci mi dali morfin a sestry mě neustále kontrolovaly. Za dva dny jsem mohla odejít. Už je to měsíc, co jsem podstoupila operaci, a jsem velmi spokojená," líčí mladá Britka podrobnosti.

Podobný zákrok podstoupila už dříve v Británii, ale v Praze je prý celý postup mnohem důkladnější a promyšlenější. Ale co hlavně - několikanásobně levnější.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!