21. května 2009 10:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko je pro Američany 13. nejvýhodnější zemí

Vůči koruně si dolar za poslední rok polepšil o 23 procent. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůči koruně si dolar za poslední rok polepšil o 23 procent. |

NEW YORK I v době ekonomické krize existují místa, kam mohou Američané odcestovat na dovolenou a neutratit při tom příliš peněz. Časopis Forbes sestavil žebříček 15 nejvýhodnějších destinací pro cestující s americkým dolarem. Na první příčce se umístilo Maďarsko, Česko je třinácté.

Za základ žebříčku redaktoři časopisu vzali měny, proti nimž dolar během posledního roku posílil o více než 15 procent. K tomu pak byla připočtena cena zpáteční letenky.

Kde si s dolarem užijete?

1. Maďarsko
2. Švédsko
3. Polsko
4. Kolumbie
5. Brazílie
6. Velká Británie
7. Rusko
8. Norsko
9. Jamajka
10. Island
11. Rumunsko
12. Chile
13. Česko
14. Fidži
15. Zambie

Maďarsko zvítězilo proto, že letenku z USA do Budapešti lze pořídit do 600 dolarů a kurz americké měny vůči forintu si za poslední rok polepšil o 30 procent. Druhé je Švédsko a třetí Polsko, neboť dolar posílil vůči zlotému o 50 procent. Vybraná místa navíc snižují ceny u řady hotelů; některé dokonce přidávají noclehy zdarma a další výhody.

V případě Česka vyjde zpáteční letenka z USA na zhruba 740 dolarů a vůči koruně si dolar za poslední rok polepšil o 23 procent. Mezi další výhodné destinace počítá Forbes například Rusko (7. místo), Rumunsko (11.) či Zambii (15.).

Táhne i padlý Island
V žebříčku se na desátém místě objevil Island, jenž byl ekonomickou krizí poznamenán z evropských zemí zřejmě nejvíce. Dolar má nyní o 60 procent větší hodnotu na Islandu než před rokem. Letenku do Reykjavíku lze v týdnu pořídit za méně než 600 dolarů a noc v hotelu za 80. Není to sice jednoznačně levné, podotýká Forbes, ale s dolarem si turisté na Islandu užijí rozhodně víc než v Londýně nebo Moskvě.

Forbes loni předpovídal, že hodnota dolaru letos stoupne a měny zemí jakou jsou Brazílie nebo Polsko naopak klesnou. Prognóza se vyplnila a Američané toho nyní při návštěvě těchto zemí mohou využít.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz