22. června 2012 13:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko je pro investory nejatraktivnější ze střední a východní Evropy

Investice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investice, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Česko je pro zahraniční investory nejatraktivnějším místem pro podnikání ve střední a východní Evropě, a to i přesto, že je nejméně transparentní v zadávání veřejných zakázek. Ukázal to průzkum, který provedla Česko-německá obchodní a průmyslová komora společně s německými zahraničními hospodářskými komorami ve 14 zemích regionu.

Prvenství mezi zeměmi střední a východní Evropy získalo Česko posedmé za sebou, druhé skončilo Polsko a třetí Slovensko.

"Výsledky průzkumu potvrzují, že Česká republika je pro německé investory stále nejatraktivnější zemí v regionu," uvedl výkonný člen představenstva Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) Bernard Bauer.

Více než 80 procent firem by ve střední a východní Evropě znovu investovalo, Česko by opět zvolilo 85 procent z nich. Česká republika obdržela v průzkumu nadprůměrné hodnocení za nízkou daňovou zátěž, dobrou infrastrukturu a dostupnost lokálních dodavatelů.

Korupce je problém celé střední a východní Evropy

Velkými problémy v celé střední a východní Evropě jsou podle průzkumu korupce, netransparentnost ve veřejném sektoru a nestabilita právního systému. Česko v hodnocení transparentnosti při zadávání veřejných zakázek obsadilo mezi 15 zeměmi poslední příčku, za Albánií, Maďarskem a Bulharskem.

Většina dotázaných podniků také vyjádřila nespokojenost s potíráním korupce a kriminality v Česku. Méně spokojení byli pouze respondenti v Albánii a Bosně a Hercegovině.

ČNOPK je se zhruba 570 členy největší bilaterální zahraniční hospodářskou komorou v ČR. Německé firmy jsou dlouhodobě nejvýznamnějšími zahraničními investory v Česku.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!