17. července 2012 10:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko je pro investory stále atraktivní. Drží se v první dvacítce

Investice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investice, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Česko už sice není pro investory tolik atraktivní, jako dříve, přesto se stále drží v první dvacítce investorsky nejzajímavějších evropských zemí. Na loňském žebříčku skončilo Česko na 12. místě v počtu vytvořených pracovních míst a na 16. místě z pohledu počtu investičních projektů. Nejvíce se loni dařilo přilákat investory Velké Británii, Německu a Francii.

Na loňském žebříčku skončilo Česko na 12. místě v počtu vytvořených pracovních míst a na 16. místě z pohledu počtu investičních projektů. Nejvíce se loni dařilo přilákat investory Velké Británii, Německu a Francii. Vyplývá to z průzkumu European Attractiveness Survey, který dnes zveřejnila společnost Ernst & Young.

ČTĚTE TAKÉ:

 "Investiční atraktivita ČR sice rok od roku mírně klesá, nejedná se však o tak zásadní propad, jako u některých jiných zemí střední a východní Evropy," komentovala výsledky Magdalena Souček z české pobočky Ernst & Young. Země střední a východní Evropy, s výjimkou Polska, loni podle ní zaznamenaly výrazný propad přímých zahraničních investic. "Investory odrazuje především závislost tohoto regionu na exportu do západní Evropy a v některých zemích také slabý bankovní sektor," podotkla.

Pro investory je nejzajímavější Německo, následované Polskem

Česko se ale umístilo poměrně dobře v žebříčku nejatraktivnějších zemí pro investory v následujících třech letech. Pořadí vede Německo, které jako nejatraktivnější zemi pro zahraniční investice v následujících třech letech zmínilo 35 procent respondentů. Druhé místo patří Polsku (deset procent), za kterým následuje Velká Británie (osm procent), Rusko (sedm procent), Francie (čtyři procenta), Česká republika (tři procenta) a Rumunsko (tři procenta).

Agentura CzechInvest loni meziročně zdvojnásobila objem zprostředkovaných investic na 33,5 miliardy korun. Počet investičních projektů vzrostl o 24 na rekordních 233. "Letošní rok už takových výsledků pravděpodobně nedosáhne. Na vině je především nepříznivá ekonomická situace," upozornil generální ředitel vládní agentury CzechInvest Miroslav Křížek.

Investoři se svým rozhodnutím o umístění investice podle Křížka také vyčkávali na okamžik, až v Česku začne platit novela zákona o investičních pobídkách. "To se stalo 12. července, a Česko tak může investorům nabídnout další významný benefit. Mimo jiné mohou nově pobídky čerpat nejen projekty ze zpracovatelského průmyslu, ale také technologická centra a strategické služby," podotkl Křížek.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!