3. února 2014 14:46, aktualizováno  15:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko je prolezlé korupcí, myslí si 95 procent obyvatel v průzkumu EU

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ | foto: Evropská komise

BRUSEL Na problémy při zadávání veřejných zakázek a zneužívání veřejných peněz v Česku poukazuje Evropská komise ve zprávě o korupci v zemích EU. Úspěchem zatím podle ní neskončily snahy prosadit legislativu týkající se střetu zájmů ve státní službě.

Komise navrhuje, aby se dary a výdaje volebních kampaní promítaly do výročních zpráv politických stran a zdůrazňuje význam nezávislosti vyšetřovatelů při prošetřování korupčních kauz.

Zpráva v kapitole o Česku připomíná, že 95 procent českých občanů v průzkumu Eurobarometr uvádí, že korupce je v zemi výrazně rozšířená. Osm procent uvedlo, že byli o úplatek požádáni, či se od nich očekával. Tento podíl je dvojnásobek evropského průměru. A 71 procent českých firem, nejvíce v celé unii, pokládá korupci za významnou překážku pro své podnikání.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Dokument v souvislosti s Českou republikou podotýká, že za posledních deset let se v zemi změnil strategický rámec boje s korupcí. Trvajících problémů spojených se zneužíváním veřejných peněz, veřejnými zakázkami a dalšími vztahy mezi podnikatelským a veřejným sektorem si podle zprávy všimly evropské instituce zabývající se čerpáním evropských fondů, ale i další úřady.

Čtyři kroky pro změnu

Zákon o státní službě je podle národní kapitoly zprávy komise prvním ze čtyř kroků, které by nyní mělo Česko v boji s korupcí uskutečnit. O normě už jedná český parlament.

Podle Evropské komise by podobný zákon měl řešit nejen otázku konfliktu zájmů, ale třeba také najímání zaměstnanců a dávat záruky proti jejich propouštění bez důvodů. Bylo by to krokem k posílení stability veřejné správy a zárukou proti možným politickým vlivům.

Anketa

Odpovídají podle vás výsledky ankety skutečnosti?

Ano, míra korupce je v Česku tristní. 259
Možná, ale není to tak velký problém. 7
Ne, Česko mezi jinými zeměmi nevybočuje. 65
Nevím, neumím to posoudit. 8

Na všech úrovních státní správy materiál eurokomise doporučuje posilovat schopnosti, specializaci a školení úředníků tak, aby uměli rozpoznat a odstranit hrozící konflikt zájmů u veřejných zakázek.

Napomoci by tomu mělo nejen efektivní využívání odpovídajícího zákona, ale také posílení průhlednosti majetkové struktury firem, které se o zakázky ucházejí. Vzniknout by podle komise měl mechanismus, který by dokázal zabránit konfliktu zájmů a korupci v souvislosti s čerpáním evropských peněz, měla by být také posílena nezávislost institucí, které za ně odpovídají.

PSALI JSME:

Zpráva také navrhuje detailní rozepisování stranických nákladů a nákladů na volební kampaně ve výročních finančních zprávách stran a hnutí. To by mělo zajistit, že veřejnost bude mít možnost tyto informace snadno zjistit a tak bude existovat nestranný dohled nad financováním stran.

Posledním ze čtyř bodů je podpora posílení schopnosti vyšetřovatelů nezávisle řešit korupční případy. Zpráva v této souvislosti zmiňuje způsob nominace jejich výběru, ale i možnost změn týkající se možnosti zásahu exekutivy do jednotlivých kauz.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz