Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko je země ajťákům zaslíbená. Žen je mezi nimi jako šafránu

Práce na počítači. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Práce na počítači. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA V Česku loni působilo 132 tisíc odborníků na informační technologie. Tvořili tak 2,7 procenta zaměstnanců v zemi. Podíl postupně roste, před 20 lety činil 1,2 procenta. V oboru ale výrazně ubývá žen. Vydělávají tu také méně než jejich kolegové. IT odborník měl měsíčně 42 930 korun, IT odbornice 37 283 korun.

Průměrná mzda "ajťáků" v Česku loni dosahovala 42 237 korun. To je zhruba o 16 tisíc víc, než byl celorepublikový průměr.

Výzkumníci z Českého statistického úřadu dělí IT odborníky na specialisty a techniky. Specialisté se podílejí na vývoji, technici zajišťují provoz a podporu systémů. V zemi loni pracovalo kolem 63 tisíc specialistů a 70 tisíc techniků.

Žen v tomto oboru ubývá. Zatímco v roce 1993 tvořily víc než třetinu IT odborníků, loni to byla už jen desetina. Před 20 lety působilo na pozicích IT odborníků 22 tisíc žen a 38 tisíc mužů, loni už jen 13 tisíc žen a 119 tisíc mužů.

Čeští ajťáci berou víc než kolegové na Západě

"Tento výrazný pokles počtu žen mezi IT odborníky lze pravděpodobně připisovat mimo jiné i rychlému rozvoji informačních technologií a tím i zvýšeným nárokům na rozvoj znalostí spojený s časem a flexibilitou zaměstnaných," uvedli statistici.

V roce 2001 podle nich ženy tvořily zhruba 16 procent absolventů informatiky na vysokých školách. Do roku 2006 podíl klesal, ustálil se asi na 12 procentech.

Platový nadprůměr

Průměrná hrubá mzda loni v Česku podle ČSÚ dosahovala 26 133 korun. IT odborníci pobírali 42 237 korun. Vývojáři měli 46 668 korun, technici 35 929 korun.

Podle statistiků za úbytkem počtu žen může být i "samotný vývoj". Počátkem 90. let zabíraly počítače mnohdy celou místnost a muselo je obsluhovat víc lidí. V roce 1993 tvořily ženy 48 procent technických pracovníků ve výpočetní technice, loni 11 procent. Před dvěma desetiletími pětina specialistů byly ženy, teď devět procent.

Plat ovlivní pohlaví i vzdělání

Odměny žen a mužů se liší. Zatímco specialisté dostávali v průměru 47 360 korun, specialistky 41 862 korun. Technik si měsíčně v průměru přišel na 36 678 korun, technička na 30 355 korun.

"Průměrná mzda žen zaměstnaných na IT pozicích se tak pohybuje na 87 procentech mzdy mužů. V případě celkové hrubé měsíční mzdy v Česku je rozdíl mezi ženami a muži větší, plat žen činí 78 procent průměrného platu mužů," uvedli statistici.

Roli v odměňování hraje i vzdělání. Lidé s vysokoškolským titulem na pozici specialistů si měsíčně průměrně vydělají 52 399 korun a na pozici techniků 43 727 korun. Lidé s maturitou měli měsíčně jako specialisté 41 757 korun a jako technici 32 309 korun.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!