3. listopadu 2009 16:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko láká britské snoubence: řekněte si své ano u nás

Svatba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svatba. | foto: Shutterstock

LONDÝN Státní agentura pro podporu cestovního ruchu CzechTourism začala lákat britské a irské snoubence na svatby do České republiky. Pro páry mají být hlavním magnetem historické lokality s nádechem romantiky.

Na tiskové konferenci to dnes uvedl Jan Mlčák z britského zastoupení CzechTourismu.

Velký byznys

Podle Mlčáka má svatební turistika z Británie velký potenciál. Ostrované ročně uspořádají téměř 340.000 svateb, za které utratí 5,4 miliardy liber.

Čtvrtina svateb se přitom koná v zahraničí, především v Karibiku, Spojených státech, Francii a Itálii. V České republice uzavírají čistě britské páry dle odhadů 50 sňatků ročně.

Stěžejní část kampaně odvysílá specializovaný televizní kanál Wedding TV. Po 12 měsíců zde budou k vidění čtyřikrát denně půlminutové spoty o České republice. Klipy doplní padesátiminutový pořad o nejlepších místech, kde si v českých zemích lze říci "Ano". Pořad bude mít během roku 32 repríz.

Součástí kampaně je i reality show, jejíž vítězové budou mít líbánky v ČR zdarma.

"Máme za to, že Česká republika nabízí stejně romantické prostředí a stejně kvalitní služby jako naši evropští konkurenti, ovšem za mnohem příznivější ceny," řekl Mlčák. Dvojnásob to prý platí v době ekonomické krize. Mlčákova slova potvrzuje irský pár, který v tuzemsku svatbu slavil a který v reklamě na "českou svatbu" vystupuje.

Špatná pověst

Česká republika se stala počátkem století cílem mladých britských mužů, kteří zde pořádali divoká loučení se svobodu, takzvané stag parties.

Lákadly byly především levné letenky a laciný alkohol. Tato doba již pominula, zmínění turisté se přesunuli do Pobaltí. Přesto má však ČR podle Mlčáka "poničenou pověst", neboť "slušní Britové se sem styděli přijet".

Kampaň vyjde na 26.000 liber plus DPH, což je podle Mlčáka výrazně méně, než kolik by podobná akce stála před krizí. Kromě CzechTourismu finančně přispělo také sedm soukromých firem. Součástí kampaně bude i účast na svatebním veletrhu v únoru.

Svatební kampaň je má přesvědčit, že české země nabízejí především bohatou historii a romantická zákoutí. Téměř 80 procent diváků Wedding TV tvoří ženy mezi 16 a 45 lety.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.