Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko neplní dvě ze čtyř podmínek nutných pro přijetí eura

Koruna vs. euro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna vs. euro. | foto: Shutterstock

PRAHA Česká republika letos nesplnila dvě ze čtyř maastrichtských kritérií, tedy požadavků Evropské unie nezbytných pro přijetí eura. Kvůli zvýšení snížené sazby DPH od počátku roku 2012 tak neplní kritérium cenové stability.

Země rovněž nedodržela tříprocentní podíl deficitu veřejných financí na hrubém domácím produktu (HDP). Vyplývá to z každoročního materiálu České národní banky a ministerstva financí k plnění maastrichtských konvergenčních kritérií.

Česká republika se zavázala vstupem do Evropské unie podnikat kroky k tomu, aby byla na přistoupení k eurozóně co nejdříve připravena. Stanovení termínu vstupu je však v kompetenci členského státu a závisí na míře jeho připravenosti. Případné neplnění kritérií konvergence nemá nyní pro Českou republiku žádné přímé důsledky. Výjimkou je kritérium udržitelnosti veřejných financí.

Nesplněné podmínky - cenová stabilita a veřejné finance

Kritérium cenové stability Český republika letos neplnila. V dalších letech by jej ale již plnit opět měla. "Cenový vývoj v České republice v letech 2013-2015 by měl být nicméně charakterizován mírnou inflací, která by měla zajistit plnění kritéria cenové stability," uvádí materiál.

Kritérium udržitelnosti veřejných financí Česká republika v současnosti neplní. Deficit veřejných rozpočtů bude pro letošek kvůli zaúčtování církevních restitucí činit pět procent HDP. Pro rok 2013 ale již ministerstvo financí počítá s jeho poklesem pod požadovaná tři procenta HDP.

Veřejný dluh a úrokové sazby nejsou problémem

V případě veřejného dluhu, který spadá rovněž pod udržitelnost veřejných financí, Česká republika požadavky Evropské unie dlouhodobě splňuje. Pro letošek počítá ministerstvo financí s dluhem 45,5 procenta HDP, Evropská unie přitom požaduje dodržet šedesátiprocentní hranici.

Kritérium dlouhodobých úrokových sazeb Česká republika nyní plní, a i přes obtížně předvídatelný vývoj na finančních trzích se podle ministerstva financí neočekávají tak významná rizika, která by zabránila plnění tohoto konvergenčního kritéria v následujících letech.

Vyhodnocení plnění kritéria stability měnového kurzu je možné teprve poté, co česká měna vstoupí do kurzového mechanizmu ERM-2 a bude stanovena centrální parita koruny k euru. V materiálu, který vláda schválila před Vánoci, rovněž ministerstvo financí a Česká národní banka nedoporučují prozatím stanovovat cílové datum vstupu do eurozóny.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Hrad i sněmovna zřejmě dostanou více peněz (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Hrad i sněmovna zřejmě dostanou více peněz (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Hrad i sněmovna zřejmě dostanou více peněz (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!