Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko neplní dvě ze čtyř podmínek nutných pro přijetí eura

Koruna vs. euro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna vs. euro. | foto: Shutterstock

PRAHA Česká republika letos nesplnila dvě ze čtyř maastrichtských kritérií, tedy požadavků Evropské unie nezbytných pro přijetí eura. Kvůli zvýšení snížené sazby DPH od počátku roku 2012 tak neplní kritérium cenové stability.

Země rovněž nedodržela tříprocentní podíl deficitu veřejných financí na hrubém domácím produktu (HDP). Vyplývá to z každoročního materiálu České národní banky a ministerstva financí k plnění maastrichtských konvergenčních kritérií.

Česká republika se zavázala vstupem do Evropské unie podnikat kroky k tomu, aby byla na přistoupení k eurozóně co nejdříve připravena. Stanovení termínu vstupu je však v kompetenci členského státu a závisí na míře jeho připravenosti. Případné neplnění kritérií konvergence nemá nyní pro Českou republiku žádné přímé důsledky. Výjimkou je kritérium udržitelnosti veřejných financí.

Nesplněné podmínky - cenová stabilita a veřejné finance

Kritérium cenové stability Český republika letos neplnila. V dalších letech by jej ale již plnit opět měla. "Cenový vývoj v České republice v letech 2013-2015 by měl být nicméně charakterizován mírnou inflací, která by měla zajistit plnění kritéria cenové stability," uvádí materiál.

Kritérium udržitelnosti veřejných financí Česká republika v současnosti neplní. Deficit veřejných rozpočtů bude pro letošek kvůli zaúčtování církevních restitucí činit pět procent HDP. Pro rok 2013 ale již ministerstvo financí počítá s jeho poklesem pod požadovaná tři procenta HDP.

Veřejný dluh a úrokové sazby nejsou problémem

V případě veřejného dluhu, který spadá rovněž pod udržitelnost veřejných financí, Česká republika požadavky Evropské unie dlouhodobě splňuje. Pro letošek počítá ministerstvo financí s dluhem 45,5 procenta HDP, Evropská unie přitom požaduje dodržet šedesátiprocentní hranici.

Kritérium dlouhodobých úrokových sazeb Česká republika nyní plní, a i přes obtížně předvídatelný vývoj na finančních trzích se podle ministerstva financí neočekávají tak významná rizika, která by zabránila plnění tohoto konvergenčního kritéria v následujících letech.

Vyhodnocení plnění kritéria stability měnového kurzu je možné teprve poté, co česká měna vstoupí do kurzového mechanizmu ERM-2 a bude stanovena centrální parita koruny k euru. V materiálu, který vláda schválila před Vánoci, rovněž ministerstvo financí a Česká národní banka nedoporučují prozatím stanovovat cílové datum vstupu do eurozóny.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.