Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko má novou banku. Záložna Creditas dostala licenci od ČNB

Záložna Creditas se mění na banku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záložna Creditas se mění na banku. | foto: Firmy.cz

PRAHA/OLOMOUC Česká národní banka povolila největší tuzemské družstevní záložně Creditas transformaci na banku. Kampelička patří do investiční skupiny Unicapital miliardáře Pavla Hubáčka, která nedávno koupila i podíl v polostátní ČD-Telematice.

Miliardář Pavel Hubáček si splnil sen, ve své investiční skupině má konečně vlastní banku. Družstevní záložna Creditas, jejímž je 47letý český finančník rozhodujícím vlastníkem, dostala od České národní banky (ČNB) povolení k transformaci na plnohodnotný bankovní dům.

Kladné rozhodnutí o udělení bankovní licence LN potvrdily dobře informované zdroje z centrální banky a z finančních kruhů. Sama společnost Creditas nicméně informaci do oficiálního oznámení ČNB nekomentuje.

Záložna se sídlem v Olomouci se promění pravděpodobně k prvnímu lednu 2017. Řízení přitom trvalo přibližně rok, Hubáčkova skupina požádala o licenci na podzim, svůj záměr zveřejnila už loni v létě.

Koupil rodinné stříbro drah

Privátní investiční skupina Unicapital a její majitel vstoupili do povědomí veřejnosti naposledy před dvěma týdny. Hubáček nečekaně koupil od operátora Dial Telecom menšinový podíl v ČD-Telematice, dceřiné společnosti Českých drah. Firma vlastnící především rozsáhlé sítě optických kabelů je přitom označována za drážní rodinné stříbro.

Hubáček začal podnikat v90.letech v dovozu spotřebního zboží, poté se pustil i do obchodování s nemovitostmi a pohledávkami. V roce 2002 založil úvěrovou společnost Smart Capital. Kapitál pro další expanzi získal právě jejím prodejem před šesti lety avroce 2013 založil Unicapital.

Samotnou kampeličku ovládl Hubáček v polovině loňského roku, kdy získal 51procentní podíl od několika jednotlivců a firem. Od začátku postupoval se záměrem změnit ji na banku a začal s navyšováním kapitálu. Creditas byla založena už před 20 lety, vroce 1996, jako 1. třebíčská záložna. Současné jméno dostala vroce 2010.

Od zemědělství po finance

Unicapital je známý řadou akvizic v energetice, realitách i zemědělství. Za stamiliony koupil třeba agrární firmu Zemspol Studénka ze severní Moravy. Mezi další zemědělské akvizice patřila společnost Agro-Nova zRatibořských Hor na Táborsku. Té se ale Unicapital zbavil již v půli roku 2014, když ji prodal společnosti ZZN Pelhřimov, patřící do skupiny Agrofert (vlastník společnosti Mafra, vydavatele serveru Lidovky.cz). Investiční společnost koncem předloňského roku prodala rovněž svůj další zemědělský podnik – Moravskou zemědělskou.

V oblasti energetiky se Unicapital předloni spojil s koncernem E.ON, když získal poloviční podíl ve firmě Českomoravská distribuce. Unicapital zároveň získal administrativní budovu S9 Florenc, která se nachází u stanice metra Florenc v centru Prahy.

István Léko

Autor

István Lékoistvan.leko@lidovky.czČlánky

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...