Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 6 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko má novou banku. Záložna Creditas dostala licenci od ČNB

Záložna Creditas se mění na banku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záložna Creditas se mění na banku. | foto: Firmy.cz

PRAHA/OLOMOUC Česká národní banka povolila největší tuzemské družstevní záložně Creditas transformaci na banku. Kampelička patří do investiční skupiny Unicapital miliardáře Pavla Hubáčka, která nedávno koupila i podíl v polostátní ČD-Telematice.

Miliardář Pavel Hubáček si splnil sen, ve své investiční skupině má konečně vlastní banku. Družstevní záložna Creditas, jejímž je 47letý český finančník rozhodujícím vlastníkem, dostala od České národní banky (ČNB) povolení k transformaci na plnohodnotný bankovní dům.

Kladné rozhodnutí o udělení bankovní licence LN potvrdily dobře informované zdroje z centrální banky a z finančních kruhů. Sama společnost Creditas nicméně informaci do oficiálního oznámení ČNB nekomentuje.

Záložna se sídlem v Olomouci se promění pravděpodobně k prvnímu lednu 2017. Řízení přitom trvalo přibližně rok, Hubáčkova skupina požádala o licenci na podzim, svůj záměr zveřejnila už loni v létě.

Koupil rodinné stříbro drah

Privátní investiční skupina Unicapital a její majitel vstoupili do povědomí veřejnosti naposledy před dvěma týdny. Hubáček nečekaně koupil od operátora Dial Telecom menšinový podíl v ČD-Telematice, dceřiné společnosti Českých drah. Firma vlastnící především rozsáhlé sítě optických kabelů je přitom označována za drážní rodinné stříbro.

Hubáček začal podnikat v90.letech v dovozu spotřebního zboží, poté se pustil i do obchodování s nemovitostmi a pohledávkami. V roce 2002 založil úvěrovou společnost Smart Capital. Kapitál pro další expanzi získal právě jejím prodejem před šesti lety avroce 2013 založil Unicapital.

Samotnou kampeličku ovládl Hubáček v polovině loňského roku, kdy získal 51procentní podíl od několika jednotlivců a firem. Od začátku postupoval se záměrem změnit ji na banku a začal s navyšováním kapitálu. Creditas byla založena už před 20 lety, vroce 1996, jako 1. třebíčská záložna. Současné jméno dostala vroce 2010.

Od zemědělství po finance

Unicapital je známý řadou akvizic v energetice, realitách i zemědělství. Za stamiliony koupil třeba agrární firmu Zemspol Studénka ze severní Moravy. Mezi další zemědělské akvizice patřila společnost Agro-Nova zRatibořských Hor na Táborsku. Té se ale Unicapital zbavil již v půli roku 2014, když ji prodal společnosti ZZN Pelhřimov, patřící do skupiny Agrofert (vlastník společnosti Mafra, vydavatele serveru Lidovky.cz). Investiční společnost koncem předloňského roku prodala rovněž svůj další zemědělský podnik – Moravskou zemědělskou.

V oblasti energetiky se Unicapital předloni spojil s koncernem E.ON, když získal poloviční podíl ve firmě Českomoravská distribuce. Unicapital zároveň získal administrativní budovu S9 Florenc, která se nachází u stanice metra Florenc v centru Prahy.

István Léko

Autor

István Lékoistvan.leko@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....