22. února 2019 11:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká mobilní data jsou nejdražšími v Evropě. Přesto roste objem jejich přenosu i počet uživatelů

Spotřebu dat zvyšují zejména routery umístěné v bytech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spotřebu dat zvyšují zejména routery umístěné v bytech. | foto: Shutterstock

PRAHA Objem přenesených dat v mobilních sítích v Česku loni vzrostla u operátorů až na dvojnásobek. Firmy během roku přišly s většími datovými objemy a rostl i počet uživatelů, zejména u pevného připojení přes LTE. Vyplývá to z informací operátorů. Podle několika studií patří mobilní data v Česku k nejdražším v Evropě.

„Díky tarifům s většími objemy dat, balíčkům O2 Spolu a rostoucímu počtu zákazníků mobilního internetu na doma vzrostl datový provoz v mobilní síti O2 meziročně o více než 100 procent,“ uvedla mluvčí O2 Lucie Jungmannová. Vodafone loni zaznamenal nárůst objemu přenesených dat o 66 procent 88 800 TB.

Zatímco počet provolaných minut nebo SMS stagnuje, celkové množství dat přenesených v síti T-Mobilu se podle mluvčí Martiny Kemrové zvýšilo o 26 procent na 55 300 TB. „K intenzivnímu využívání datových služeb přispělo mimo jiné uvedení služby Pevný internet do zásuvky nebo Magenta 1 tarifů, umožňující sdílet data ve skupině uživatelů či využívat extra příděl dat,“ dodala.

Spotřebu dat zvyšují zejména routery umístěné v bytech, které jsou připojené přes mobilní sítě LTE. Ty v některých lokalitách suplují absenci pevného připojení přes telefonní linky, kabel nebo optiku.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz