24. října 2018 14:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko má nejlepší hodnocení z postkomunistických zemí. Mezi ratingovými agenturami skončilo v EU na 11. místě

Sídlo mezinárodní agentury Moody's Investors Service | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo mezinárodní agentury Moody's Investors Service | foto: Reuters

PRAHA Česká republika je aktuálně v hodnocení předních mezinárodních ratingových agentur na 11. místě v rámci EU. Z postkomunistických zemí je pak ČR hodnocena nejlépe. V tiskové zprávě o tom ve středu informovalo ministerstvo financí. Nejlepší rating mají Dánsko nebo Německo, naopak nejhorší Řecko a Chorvatsko.

Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit nižší úrok.

V případě ČR agentury oceňují nízkou úroveň veřejného zadlužení, silné institucionální uspořádání a také rychlý růst české ekonomiky. Rating pro dlouhodobé závazky v domácí i v zahraničních měnách se u ČR dlouhodobě pohybuje na úrovni AA a vyšší.

„Jsem velmi ráda, že si mezinárodní ratingové agentury všímají snahy naší vlády o dlouhodobé zlepšování hospodaření veřejných financí a tyto výsledky pak promítají do svých hodnocení. Díky tomu můžeme ušetřit na financování státního dluhu nemalé peníze, které následně můžeme použít tam, kde jsou nejvíce potřeba,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!