Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko meziročně rostlo o 1,2 %, výkon však klesá

Avia - výrobní linka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Avia - výrobní linka |

PRAHA Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1,2 procenta, což je o 0,3 procentního bodu méně, než předpokládal předběžný odhad. Ve srovnání s předcházejícími třemi měsíci se hrubý domácí produkt snížil o 0,1 procenta, předběžný odhad uváděl stagnaci.

Uvedl to dnes Český statistický úřad s tím, že hlavním zdrojem růstu poptávky zůstává pouze zahraniční obchod s výrazným předstihem růstu vývozu před dovozem.

"Zpřesněné výsledky české ekonomiky nejsou rozhodně pozitivní. Potvrzují, jak je naše ekonomika závislá na vývoji zahraniční poptávky, zatímco domácí poptávka mizí. Ještě jeden pokles HDP v řadě a budeme moci mluvit o recesi," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

ČTĚTE TAKÉ:

Mezičtvrtletní pokles HDP podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky je sice "jen o desetinku", ale přesto lze podle něj říci, že se česká ekonomika do recese vydala o čtvrtletí rychleji, než se čekalo. Negativní vývoj v ekonomice se ovšem začal odehrávat až ve čtvrtém čtvrtletí, podotkl.

Pro letošní rok odhaduje Brožka růst české ekonomiky o 1,9 procenta a pro příští rok pokles o 1,2 procenta s tím, že hlavním rizikem zůstává dluhová krize eurozóny. Podle Miroslava Frayera z Komerční banky by si česká ekonomika mohla v letošním roce polepšit o 1,7 procenta a v příštím roce by se HDP mohl zvýšit maximálně o půl procenta.

"Postupné mezičtvrtletní zpomalování ekonomického růstu, které začalo v loňském třetím čtvrtletí, nyní vyústilo v jeho zastavení. Pokles poptávky po konečné spotřebě i tvorbě kapitálu byl plně kompenzován růstem přínosu zahraničního obchodu, kde podstatně rychleji rostl vývoz než dovoz zboží i služeb," uvedl ČSÚ.

Na nabídkové straně ekonomiky se ve třetím čtvrtletí o meziroční zvýšení hrubé přidané hodnoty (HPH) zasloužil zejména zpracovatelský průmysl. Podle statistiků vytvořil téměř o 11 procent větší objem HPH než ve stejném čtvrtletí loňského roku, těžil ovšem z přírůstků v předchozích čtvrtletích a úrovně letošního druhého čtvrtletí už nedosáhl.

"Ekonomiku táhne dosud táhl průmysl, ale třetí čtvrtletí už jasně ukazuje, jak mu dochází dech. Průmysl tak spolu se stavebnictvím a tržními službami zamířil do útlumu, a tak v černých číslech zůstalo pouze zemědělství, finance a služby netržního charakteru," popsal Dufek.

Obchod zůstal pod úrovní jak loňského třetího čtvrtletí, tak i letošního druhého, uvedl ČSÚ. Skupina odvětví převážně netržních služeb naopak meziročně i mezičtvrtletně mírně rostla. Z ostatních odvětví se v meziročním i mezičtvrtletním srovnání nejvíce zvýšila HPH v peněžnictví včetně pojišťovnictví, mezičtvrtletně pak také v zemědělství a lesním hospodářství. Naopak další pokles postihl stavebnictví.

Přebytek zahraničního obchodu zbožím a službami v běžných cenách 39,2 miliardy Kč byl třikrát vyšší než ve třetím loňském čtvrtletí, a to i přes zhoršení směnných relací o 1,5 procentního bodu. V reálném vyjádření vzrostl vývoz meziročně o 8,8 procenta, zatímco dovoz pouze o 3,1 procenta.

V běžných cenách HDP ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl o 1,1 procenta na 957,8 miliardy Kč.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!