4. října 2011 16:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko odmítá plán EU na zdanění bank

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidové noviny

LUCEMBURK/PRAHA České banky podle ministra financí Miroslava Kalouska nebudou kvůli nynější krizi potřebovat rekapitalizaci, tedy navýšení kapitálu. Ministr to řekl v Lucemburku na okraj jednání s kolegy ze zemí EU. Podotkl také, že ČR je proti zavedení daně z finančních transakcí, kterou minulý týden navrhla Evropská komise.

Šéf EK José Barroso řekl, že by daň mohla přinést ročně přes 55 miliard eur. "Je čas, aby finanční sektor přinesl společnosti svůj příspěvek," řekl minulý týden Barroso. Dodal také, že státy v posledních třech letech schválily pomoc či záruky pro finanční sektor ve výši 4600 miliard eur.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pokud by se prohlasovala daň z finančních transakcí, tak by to nedopadlo na nikoho jiného než na obyčejného spotřebitele. Ono se to krásně populisticky říká, ať to zaplatí ty ošklivé banky, ať to neplatí slovy pana Paroubka ten obyčejný člověk, nicméně všechny takové zátěže se pochopitelně promítnou do výsledné ceny produktů," řekl Kalousek.

"Byla by to další zátěž pro ekonomiku," řekl Kalousek. Problém vidí i v tom, že je nedomluvitelné v rámci celého světa. Pokud by k tomu přistoupila EU samostatně, hrozí, že by se ty transakce společnosti přesunuly jinam.

"Já si myslím, že z hlediska konkurenceschopnosti Evropy je to jeden z nejhorších nápadů, který mohl zaznít," řekl Kalousek. "Zajisté, naprosto principiálně jsme proti zavedení transakční daně," zdůraznil.

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.