Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko předložilo kandidaturu Vladimíra Dlouhého do čela OECD. Diplomaté vyjednávají podporu

Ekonom a prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekonom a prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. | foto:  David Neff, MAFRA

Praha Česko oficiálně předložilo kandidaturu prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého na generálního tajemníka Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Novinářům to ve čtvrtek řekl Dlouhý společně se zástupci ministerstva zahraničí. O novém šéfovi OECD bude organizace rozhodovat v prvním čtvrtletí příštího roku, podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) čeští diplomaté intenzivně vyjednávají o podpoře pro Dlouhého.

Petříček ve čtvrtek Dlouhého v Černínském paláci oficiálně představil také velvyslancům členských zemí OECD v Česku. Zdůraznil přitom význam organizace, jejíž zkušenosti podle něj pomohou při zvládnutí očekávaného hospodářského propadu kvůli pandemii koronaviru. Dlouhý zahraničním diplomatům představil své priority a vizi pro fungování OECD v nadcházejících pěti letech.

Petříček prohlásil, že česká diplomacie udělá pro podporu Dlouhého maximum. „Chceme napravit situaci, kdy je střední Evropa podreprezentovaná ve vedení mezinárodních institucí,“ řekl. Klíčové podle něj bude zajistit podporu českému kandidátovi u ostatních evropských členů OECD. Ministr ale zdůraznil, že se vedou jednání i mimo Evropu. Na novém generálním tajemníkovi se musí shodnout všichni členové organizace, jejichž počet by se po očekávaném přistoupení Kostariky měl zvýšit na 38.

Podle Petříčka byl Dlouhý výraznou postavou české ekonomické transformace, a proto má zkušenosti, které budou potřeba při restartu globální ekonomiky po pandemii koronaviru. OECD podle něj bude jednou z klíčových organizací, které mohou pomoci k nápravě ekonomických škod, které ve světové ekonomice pandemie způsobila.

Dlouhý zdůraznil, že řešení dopadů pandemie bude klíčový krátkodobý úkol pro kohokoli, kdo se stane generálním tajemníkem OECD. Kromě toho označil jako svou prioritu v případě zvolení šéfem organizace přípravu na nové výzvy, jako jsou digitální transformace, včetně zapojení umělé inteligence do ekonomiky a posílení robotizace, nebo řešení hospodářských a společenských dopadů klimatických změn. Chce usilovat také o posílení role OECD ve světě a o její intenzivnější spolupráci s nečlenskými zeměmi. V roli generálního tajemníka by také chtěl posílit roli členských států při rozhodování organizace.

Členské státy OECD mohou své kandidáty na generálního tajemníka organizace předkládat od začátku září do konce října. Český stálý zástupce při OECD Petr Gandalovič uvedl, že očekává, že se objeví pět až deset kandidátů. Z Evropy se kromě nominace Dlouhého očekává ještě kandidatura švédského a estonského zástupce.

Podle Petříčka je větší počet evropských kandidátů spíš důkazem velkého zájmu Evropy o pozici šéfa OECD než konkurencí uvnitř regionu. Ministr upozornil, že v případě výběru šéfa OECD se pozice zemí Evropské unie předem nekoordinují, protože všechny členské země EU nejsou členy OECD. Čeští diplomaté ale podle něj jednají se všemi evropskými státy o podpoře Dlouhého. Nynější prezident Hospodářské komory vyjádřil přesvědčení, že by se mohl stát kandidátem, za kterým se sjednotí celá Evropa.

OECD má v současnosti 37 hospodářsky vyspělých států, Kostarika dokončuje ratifikaci přístupu a do konce roku by se rovněž měla stát součástí organizace. Ustavující sjezd měla OECD v září 1961. Její počátky však sahají do doby poválečné Evropy. Její předchůdkyně Organizace pro evropskou hospodářskou spolupráci (OEEC) byla založena v dubnu 1948 pro řízení amerického Marshallova plánu na pomoc evropským zemím zničeným druhou světovou válkou. ČR se členem OECD stala v prosinci 1995.

Vladimír Dlouhý (67)

  • Vzdělání: Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE), obor ekonomicko-matematické výpočty (1977); rok strávil na Katolické univerzitě v belgické Lovani (1979); postgraduální studium na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze (1982)
  • Současná funkce: prezident Hospodářské komory (od 22. května 2014; do funkce byl zvolen i v roce 2017 a letos)
  • Kariéra: pedagog na VŠE v Praze (1977 až 1983); vědecký pracovník, později zástupce ředitele Prognostického ústavu Československé akademie věd v Praze (1984 až 1989); místopředseda vlády ČSFR a předseda Státní plánovací komise (prosinec 1989 až červen 1990); poslanec Federálního shromáždění ČSFR (1990 až 1992); ministr průmyslu a obchodu ČR (říjen 1992 až červen 1997); poslanec za ODA (červen 1996 až červen 1997); z politiky se stáhl při vládní krizi v roce 1997; poradce společností ABB (1997 až 2010), investiční banky Goldman Sachs či výrobce turbín Rolls-Royce; pedagog na VŠE (2004 až 2010) a na Fakultě sociálních věd UK; v letech 2010 až 2012 byl členem Evropské skupiny poradců Mezinárodního měnového fondu
  • Členství a funkce v politických stranách: člen Komunistické strany Československa (1978 až prosinec 1989); člen Občanské demokratické aliance (ODA; 1991 až 1998); dvojnásobný místopředseda ODA (březen až říjen 1992, leden 1993 až listopad 1997)

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Populární zážehové motory ztrácí na spolehlivosti, problémy začínají u oleje

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po letech převahy dieselů se pozornost obrací k zážehovým motorům, o kterých se říká, že jejich údržba je méně...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...