5. ledna 2009 20:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko podpořila EU při řešení krize s plynem

Pracovník kontroluje kohouty přívodu plynu. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovník kontroluje kohouty přívodu plynu. Ilustrační foto. | foto: SERGEI SUPINSKY AFP

BRUSEL České předsednictví EU dnes získalo podporu celé unijní sedmadvacítky při řešení krize s dodávkami plynu mezi ruským energetickým gigantem Gazprom a Ukrajinou. Po mimořádném jednání zástupců velvyslanců členských zemí EU to řekl mluvčí české mise při EU Radek Honzák.

Česko považuje celý spor za čistě obchodní a usiluje zejména o zajištění dodávek plynu do Evropy ve sjednané výši.

"EU se shodla, že situace není kritická a spotřebitelé nejsou ohroženi," dodal Honzák. Výkyvy v dodávkách plynu nicméně pociťuje hned několik
členských států EU, včetně České republiky. Společnost RWE Transgaz dnes evidovala dodávky nižší zhruba o 9,5 procenta. Rusko navíc ohlásilo, že dodávky před Ukrajinu sníží, ale výpadek prý nahradí zvýšenými dodávkami přes další tranzitní země.

Zástupci velvyslanců se rovněž shodli, že o celé situaci budou jednat
ministři pro evropské záležitosti a ministři zahraničí na neformální Radě
EU pro všeobecné záležitosti, která se uskuteční ve čtvrtek v Praze. V
pátek by se jí opět měli zabývat zástupci velvyslanců, tedy takzvaný
COREPER I.

Účastníci dalších jednání budou do značné míry vycházet z informací, které
by měla na Ukrajině nasbírat delegace EU vedená českým ministrem průmyslu a obchodu Martinem Římanem. Ta dnes přistála v Kyjevě. Evropské unii nicméně dochází s oběma stranami sporu trpělivost, protože podobná situace se opakuje prakticky každý rok.

"To je tvrdé obchodní jednání. Já musím přiznat, že už jsme z toho skutečně otráveni. Pokud tyto situace nastávají pravidelně, je to takový východní způsob dělání politiky. Západní země, standardní demokracie, přece jen to, že by nechávaly jednání na poslední chvíli a pak by si z ostatních zemí činily určitá rukojmí, to prostě není standardní způsob jednání," řekl dnes v radiu Impuls vicepremiér Alexandr Vondra.
ČTK