26. ledna 2010 12:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko-polská válka o kabanos pokračuje, Češi podali námitky v EU

Salám (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Salám (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Češi podali námitky proti polské žádosti o registraci některých uzenin v EU, především pak kabanosu. Novináře o tom dnes informoval český europoslanec Jan Březina, který se podobnými žádostmi dlouhodobě zabývá. Označení kabanos se pro určitý druh uzenin používá v ČR i v Polsku a obě země se o něj přou již několik let.

Spory vyvolává i polská žádost o registraci Kielbasy Mysliwske. Proti ní čeští výrobci rovněž protestují kvůli tomu, že se obávají záměny s vlastní žádostí o registraci lovecké klobásy.

"Pokud by Poláci se svými žádostmi uspěli, znamenalo by to, že se polské uzeniny budou pyšnit razítkem kvality a budou tak vyvýšeny nad ty české. To nesmíme s ohledem na českou uzenářskou tradici připustit. A protože nejlepší obranou je útok, bylo by vhodné přijít s vlastními žádostmi jako protiváhou těch polských, " uvedl Březina.

O česko-polském sporu čtete více ZDE

Podáním námitek se však Čechům podařilo dočasně celý proces registrace v EU přerušit. Evropská komise nyní bude zkoumat, zda je protest oprávněný a polská snaha získat unijní registraci neplatná.

Češi argumentují tím, že kabanos není tradiční specialitou, protože se vyrábí ve více zemích střední Evropy a jednotlivé receptury se liší. Pokud by někdo měl právo název kabanos registrovat, byly by to podle Březiny spíše Češi. V Čechách se tradiční točený salám vyrábí od 19. století a od 70. let minulého století pro něj platí technické normy v celém tehdejším Československu.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
IT PODPORA S NĚMČINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč