9. ledna 2009 13:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko pomůže Slovensku s plynem

Premiéři Česka a Slovenska Mirek Topolánek a Robert Fico | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiéři Česka a Slovenska Mirek Topolánek a Robert Fico | foto: Lidové noviny

PRAHA/BRATISLAVA Česká republika pomůže Slovensku dodávkami zemního plynu, pošle na Slovensko čtyři miliony metrů kubických zemního plynu. Oznámil to premiér Mirek Topolánek.

"Společnost RWE Transgas má na slovenském území jeden podzemní zásobník plynu pro české zákazníky. My se toho plynu, který každý den proudí do České republiky v objemu asi čtyř milionů kubíků, vzdáme ve prospěch Slovenska. V těchto hodinách se to rozjede," řekl ministr průmyslu Martin Říman na Rádiu Česko.

Čtyři miliony metrů kubických pokryjí asi 15 procent slovenské spotřeby.

"Místo toho si stáhneme plyn, který je na česko-německých hranicích, nejde ale protlačit na Slovensko, tak ho použijeme my," dodal Říman.

Podle slovenského ministra hospodářství Ľubomíra Jahnátka by Slovensko mohlo získat od evropských zemí denně osm až deset miliónů metrů kubických plynu, kterými by kompenzovalo zastavení dodávek z Ruska. Je však ještě potřebné vyřešit způsob, jakým plyn do slovenské distribuční sítě přepravit. Z vlastních zásobníků země dokáže pokrýt jen část odběru, velké podniky proto musely omezit svoji spotřebu na minimum.

Lidovky.cz, ČTK