31. ledna 2012 15:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko poroste o 0,2 %. Může však přijít i propad

Česká ekonomika rostla 4x méně než Slovenská. Co děláme špatně? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká ekonomika rostla 4x méně než Slovenská. Co děláme špatně? | foto: Shutterstock

PRAHA České hospodářství letos poroste jen velmi pomalu, pokud vůbec. Ministerstvo financí počítá se stagnací ekonomiky, respektive s mírným růstem reálného HDP o 0,2 procenta.

Změna proti říjnové makroekonomické predikci, která počítala s jednoprocentním růstem, je dána zejména další eskalací problémů v eurozóně a zhoršenými makroekonomickými vyhlídkami hlavních obchodních partnerů.

Prognóza ovšem úplně nevylučuje ani recesi české ekonomiky. V roce 2013 by se měl ekonomický výkon ČR zvýšit o 1,6 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

"Vzhledem k vysokým nejistotám ohledně dalšího vývoje v eurozóně je nová predikce zatížena významnými riziky směrem dolů a s naprostou jistotou nelze vyloučit ani opakování recese z přelomu let 2008 a 2009. Další vývoj české ekonomiky bude do značné míry záviset na tom, zda a jak rychle se podaří současnou situaci v problémových zemích eurozóny vyřešit," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Pro rok 2012 odhaduje MF růst spotřebitelských cen na 3,2 procenta, v roce 2013 by měla průměrná míra inflace dosáhnout 1,5 procenta. Poměr deficitu běžného účtu platební bilance k HDP by měl zůstat na udržitelné úrovni.

Situace na trhu práce by měla odrážet pomalý růst ekonomiky a zvýšenou nejistotu ohledně dalšího vývoje. Zaměstnanost by se letos měla snížit o 0,3 procenta, pro rok 2013 počítá MF s její stagnací.

Míra nezaměstnanosti (měřená metodikou VŠPS, která je odlišná od metodiky registrované nezaměstnanosti užívané MPSV) by z loňských 6,7 procenta měla letos vzrůst na 7,0 procenta, k dalšímu mírnému nárůstu nezaměstnanosti by mělo dojít i v roce 2013.

Lidovky.cz, ČTK