Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko se dostalo do elitní společnosti států, které dobře odolaly krizi

Klávesnice, krize (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klávesnice, krize (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česká republika byla v hodnocení evropských zaměstnavatelských svazů vyhodnocena spolu s Dánskem, Německem a Rakouskem jako země nejlépe odolávající dopadům krize.

Spolu se Slovenskem, Polskem a Maďarskem se blíží průměrné ekonomické úrovni EU a udržuje si výbornou úroveň vnější konkurenceschopnosti. Vyplývá to z pololetního barometru Konfederace evropského podnikání BusinessEurope, sdružující 40 národních zaměstnavatelských svazů z 34 evropských zemí.

BusinessEurope, jehož členskou organizací je i Svaz průmyslu a dopravy ČR, ve svém barometru Jaro 2010 hodnotí výkon zemí EU a Norska a Švýcarska podle klíčových ukazatelů, jakými jsou stupeň využití práce, produktivity, investic, konkurenceschopnosti, veřejných financí a stav realizace strukturálních reforem u jednotlivých členských zemí v roce 2009.

Česko si vede nejlépe v zahraničním obchodu

ČR je ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi hodnocena poměrně vysoko v exportní výkonnosti (čtvrté místo z 29 zemí). Rovněž v oblasti veřejných financí (10. místo z 29 zemí) i přes loňské a současné jejich zhoršení patří mezi země s lepšími výsledky. Podle Svazu průmyslu tedy zemi nehrozí bezprostředně osud Řecka nebo Irska a Slovinska, kde se rovněž prudce zhoršily veřejné finance, či dalších zemí, jakými jsou Maďarsko a Estonsko, které musely přijmout velmi tvrdá rozpočtová opatření.

"Udržitelnost veřejných financí je společný problém. Situace je v různých zemích odlišná v závislosti na výši veřejného dluhu a strukturálního deficitu, rozdílech v propadech systémů sociální ochrany a potencionálního růstu jednotlivých ekonomik. Udržitelnost je ovšem všeobecným cílem a společnou obavou členských států EU," uvedla Vladimíra Drbalová, která zastupuje svaz v Bruselu.

Velký problém: produktivita práce

Co se týká daňové zátěže a hodnocení rozpočtových reforem v souvislosti s demografickým vývojem se ČR ocitla v průměru - v obou případech na 12. místě. Poměrně vyšší jsou náklady práce, 18. místo z 29 hodnocených evropských zemí, a nepříznivá je informace ohledně produktivity práce (22 místo). V produktivitě práce se Česko ocitlo těsně za Slovenskem, ale před Maďarskem a Polskem.

Nejhůře dopadly v celkovém hodnocení BusinessEurope Litva, Řecko a Španělsko, které vykázaly špatné ekonomické výsledky zejména v ekonomickém výkonu, zaměstnanosti, veřejných financích a investicích. Rovněž Irsko, Slovinsko a Velká Británie vykázaly slabší pozici a odolnost svých ekonomik v podmínkách recese a poměrně výrazné zhoršení ekonomických ukazatelů.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...