Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Česko si nenechá sáhnout na digitální daň. Navzdory výhružkám USA

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA - Sedmiprocentní digitální daň, kterou Česko zatíží reklamní tržby globálních internetových gigantů typu Google, Facebook nebo Amazon, už mají v rukách poslanci a ministerstvo financí na ní nic nehodlá měnit.
  17:48

Resort se tak pro LN vyjádřil v souvislosti se středeční výzvou amerického ministra financí Stevena Mnuchina, aby státy zavedení této daně pozastavily. A případně vyčkaly, až se po dosavadních marných pokusech podaří najít shodu na jednotném způsobu zdanění v rámci světové skupiny zemí OECD.

Google nebo Facebook by v Česku měly platit digitální daň, vláda schválila její zavedení

V Česku by měl zákon zavádějící digitální daň začít platit v příštím roce. Ale jeho platnost je dočasná. „Použitelnost zákona o digitální dani je časově omezená. Posledním zdaňovacím obdobím bude rok 2024,“ uvedla Šárka Pavlasová z tiskového oddělení ministerstva financí.

Internetové korporace, často právě americké firmy, odvádějí daň v daňových rájích. V jednotlivých zemích, kde prostřednictvím reklamy generují své zisky, neplatí nic. A to země jako Francie, Spojené království, Itálie, Rakousko, ale třeba i Kanada nebo právě Česko chtějí napravit vyměřením vlastní daně. Z tržeb na daném území, nikoliv ze zisku.

Členské státy Evropské unie se marně snaží dohodnout na jednotném postupu už více než rok. Část členů blokuje unijní jednání s požadavkem, aby EU vyčkala, až Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vytvoří vlastní model zdanění internetových gigantů. Jenže to je v nedohlednu. A čím dál více zemím už s Googlem a spol. dochází trpělivost a zavádí nebo už zavedlo vlastní daň.

Clo na francouzské víno

Americká administrativa v čele s prezidentem Trumpem to označuje za diskriminační opatření a Francii už pohrozila odvetou – zavedením cel na francouzské zboží v objemu 2,4 miliardy dolarů (zhruba 55 miliard korun). To ale Francii ani další země od daně neodradilo.

A ani Česko. „Česká republika i nadále preferuje řešení na mezinárodní úrovni. Jakmile bude řešení na úrovni OECD dosaženo, je ministerstvo financí připraveno národní úpravu zdanění zrušit,“ dodává Pavlasová.

Finance, řízené Alenou Schillerovou (za ANO), mají v otázce digitální daně podporu koaliční ČSSD, ale i komunistů a většiny opozičních stran. Schválení zákona by tedy mohlo v Poslanecké sněmovně i Senátu projít bez průtahů.

Autor: