28. prosince 2010 15:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko si nevyjednalo u Rusů slevu, plyn zdraží více než jinde v Evropě

Plyn - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plyn - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Velcí zákazníci Gazpromu v Evropě získali slevy na plyn, zatímco český RWE Transgas o podobné úlevě stále jedná. Lidé z oboru mluví o napjatých vztazích i možné arbitráži.

Místo oznámeného zdražení mohl zemní plyn od ledna zlevnit. Podle informací Lidových novin totiž společnost RWE Transgas, která je největším dovozcem plynu do Česka, stále nedosáhla dohody s ruským Gazpromem o snížení ceny. Další velcí zákazníci Gazpromu tuto slevu již získali.

Grafika - plyn

Gazprom dodává zemní plyn do Evropy na základě dlouhodobých smluv, které jsou navázány na vývoj cen černého uhlí, ropných produktů a kurzu dolaru. V posledních letech však na evropský trh proudí levnější zkapalněný plyn z Perského zálivu i dalších oblastí. Gazprom ve snaze udržet si tržní podíl musel nabídnout slevy.

RWE Transgas se snaží získat výhodnější podmínky také. "Vedeme už několik měsíců velmi intenzivní obchodní jednání o novém nastavení cen zemního plynu. Našim zájmem je, abychom na základě dlouhodobého kontraktu měli možnost nakupovat komoditu, jejíž cena bude plně konkurenceschopná na českém trhu," říká mluvčí RWE Martin Chalupský.

Čtěte více:

Podle odborníků na oblast plynárenství, které LN oslovily, jednání komplikují špatné vztahy mezi RWE a Gazpromem. RWE totiž nemá na rozdíl od dalších velkých evropských plynárenských koncernů příliš zájem o spolupráci s Rusy a naopak dráždí vedení Gazpromu svým zájmem o výstavbu plynovodu Nabucco. Ten má do střední Evropy dopravit plyn z Blízkého východu a Kaspické oblasti a snížit tím energetickou závislost řady evropských zemí na ruském plynu.

RWE Transgas popírá, že by měl s ruským plynárenským kolosem špatné vztahy. "Tyto informace se nezakládají na pravdě. Naše vztahy s Gazpromem nejsou napjaté," tvrdí mluvčí Chalupský. Podle dvou dobře informovaných zdrojů LN však tyto vztahy opravdu napjaté jsou a ve hře je dokonce i zahájení arbitráže proti Gazpromu.

Na celé situaci prodělává nejvíce skupina RWE, která postupně ztrácí pozice na českém plynárenském trhu. Je totiž ze tří čtvrtin závislá na dlouhodobém kontraktu s Gazpromem. Konkurenti mají výhodu v tom, že nejsou dlouhodobě svázáni s ruským dodavatelem a plyn mohou nakoupit tam, kde je to zrovna nejvýhodnější.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!