6. února 2010 10:00, aktualizováno  21:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko-slovenští miliardáři se sjeli na mejdan na Štrbském Plese

Sraz česko-slovenských boháčů na Štrbském plese při turnaji v pólu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sraz česko-slovenských boháčů na Štrbském plese při turnaji v pólu | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

ŠTRBSKÉ PLESO Možná nikdy se ke Štrbskému plesu nesjelo tolik významných byznysmenů a bohatých osobností, jako tomu bude tento víkend. Finančník a zakladatel společnosti J&T Patrik Tkáč pořádá na tomto slovenském zamrzlém jezeře historicky první turnaj v jezdeckém pólu na sněhu.

Že půjde o mimořádnou a snobskou záležitost potvrdili včera první hosté třídenního turnaje. Na popradské letiště přiletěli, převážně soukromými letadly, například lobbista s vazbami na společnost ČEZ Vladimír Johanes, ředitel pražského Dopravního podniku Martin Dvořák, miliardář Radovan Vítek, partner ve finanční skupině J&T Dušan Palcr. Mezi hosty ale nechybí ani Jan Kočka, syn provozovatele pražské Matějské pouti, nebo pravá ruka pražského primátora Roman Janoušek.

Sraz česko-slovenských boháčů na Štrbském plese při turnaji v pólu - uprostřed je Jan Kočka

Řady smetánky rozšířil v sobotu dopoledne i Marek Dalík, blízký přítel expremiéra, který opět pomáhá ODS s kampaní. Stejně jako další z účastníků snobské sešlosti tvrdí, že si na Štrbské pleso přijel pouze odpočinout.

 "Pólo sledují, znám i pravidla. Přijel jsem se podívat na zápasy, ne se setkávat s nějakými vlivnými lidmi," řekl Dalík pro LN.

Fotogalerie


Luxusní zóny pouze pro boháče
"Slovensko se ocitne na mapě zemí organizujících prestižní turnaje v tomto sportu a Štrbské Pleso se zařadí mezi střediska jako je Aspen, Kitzbühel, St. Moritz, Cortina," sliboval v tiskové zprávě ředitel 1. Polo Klubu Bratislava 1888 a sekretář Slovenské asociace póla Peter Godanyi.

Zápasy bylo možné sledovat z několika zón, jedna je určena i veřejnosti. Karbonová zóna je určena pro klienty společnosti, kteří mají uloženo alespoň 33 tisíc eur (1 milion SK) nebo si připlatí. Nejluxusnější je zóna VIP, do které mají přístup pouze multimilionáři a miliardáři.

Sraz česko-slovenských boháčů na Štrbském plese při turnaji v pólu - zcela vlevo je Marek Dalík

"Pólo je exkluzivní sportovní disciplínou, typickou pro vyšší vrstvy, ale při tom divácky velmi atraktivní i pro běžné lidi," popsala akci Monika Céreová, ředitelka J&T Banky Bratislava.

Část návštěvníků ale nakonec turnaj zklamal. "Těšili jsme se na to, ale nakonec jsme od hřiště byli moc daleko," poznamenala Katarína Zamborová z Popradu, která se na turnaj přišla podívat s celou rodinou. Běžní návštěvníci, kteří neměli přístup do vyhrazených zón, byli od hřiště desítky metrů daleko.

Protože se akce koná v termínu, kdy se nehrají žádné jiné turnaje, nahlásili svou účast pólisti ze Švýcarka, Německa, Rakouska, Francie, Polska, Maďarska, Itálie, Argentiny ale i Velké Británie.

"Hrálo se skvěle, prostředí je úžasné a navíc jsme porazili pořadatelský tým," řekl po jednom z utkání zkušený hráč póla Vincent Sagart. Slovák, který dlouhodobě žije v USA, však přiznal, že ledové hřiště je pro koně přece jen náročnější než travnatý povrch nebo hřiště v hale. Jezdci při utkání museli až pětkrát "přepřahat", protože koně prudké starty a brzdění na ledu vyčerpávalo.

Pólo na koních

Jezdecké pólo vzniklo před 2000 lety v Orientu, oblíbené je v Anglii, Německu, ale sportem číslo jedna je například i v Indii. Zápasy hrají čtyři proti čtyřem hráčům. Hrací doba je rozdělena na čtyři sedmiminutové čtvrtiny, takzvané chukky.

Povinnost hráče je nastoupit na každou čtvrtinu s novým koněm. Jeden kůň však může odehrát i dvě chukky. I proto je na zápas potřeba až šestnáct koní pro jeden tým. Cílem póla je dávat, pomocí hole, soupeři góly.

Náklady k milionu eur
Zimní turnaj v pólu se na Slovensku hrál vůbec poprvé. S průběhem je spokojen i jeden z majitelů J&T Patrik Tkáč. "Inspirovalo nás švýcarské středisko St. Moritz, kde takové turnaje pořádají pravidelně," řekl Tkáč.

Slovenští finančníci na jeho uspořádání nešetřili. Podle slovenských médií se náklady na akci nazvanou J&T Banka Trophy pohybovaly kolem milionu eur (přes 26 milionů korun). Na turnaj, který přilákal tisíce diváků, se někteří z hráčů dostavili vlastním letadlem, ubytováni byli v pětihvězdičkovém hotelu. Pro hosty byly připravené vyhřívané stany s občerstvením, horkovzdušný balón nebo schody vyrobené ze šesti tun ledu.

Pólo na sněhua

Nemálo peněz stál i sám turnaj. Za turnaj obdrželi hráči 50 000 eur (1,3 milionu korun), k dispozici bylo přibližně 60 speciálně vycvičených koní - každý za 30.000 eur (asi 780.000 korun). Protože koně ustájili v hotelových garážích, musela pryč dokonce i milionářská auta.Organizátoři se museli postarat opravdu o všechno. Ve vodách Štrbského plesa žije vzácná lososovitá maréna a odklidit z ledu bylo zapotřebí koňský trus. Jakmile let roztaje, dostal by se do vody a rybám by uškodil.

Obavy ochranářů
Slovenská investiční skupina se pokusila Vysoké Tatry zviditelnit už několika prestižními akcemi v minulosti. Na ploše Štrbského plesa například zorganizovala módní přehlídku, loni tu otevřela pětihvězdičkový hotel. V horách investovala i do vleků; celkový objem investic dosáhl sto milionu eur (2,6 miliardy korun).

Ochranáři a někteří místní politici však příliš spokojeni nejsou. Akce J&T jsou podle nich nešetrné vůči životnímu prostředí. Podle majitelů místních lyžařských středisek J&T uměle zvyšuje ceny za vleky a odrazuje tradiční návštěvníky. Mnozí vyjadřují obavy, že Tatry zaplaví příliš mnoho turistů.

, Pavla Kubálková, Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.