10. září 2009 12:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko spojí s Polskem nový plynovod, má zvýšit bezpečnost

Potrubí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potrubí. | foto: Reprofoto

PRAHA V oblasti Těšínska má do roku 2011 vzniknout zhruba 30 kilometrů dlouhý česko-polský přeshraniční plynovod. Provozovatel tuzemské přepravní soustavy RWE Transgas Net postaví třetinu, zbytek zajistí polská společnost Gaz-System. Výstavba, která na české straně bude stát přibližně sedm milionů eur (zhruba 179 milionů Kč), začne zřejmě v příštím roce.

ČTK o tom dnes informovala mluvčí RWE Transgas Net Jitka Kadavá.

Podle Jana Chadamy ze společnosti Gaz-System budou celkové investiční náklady na výstavby plynovodu 120 milionů zlotých (zhruba 743 milionů Kč), napsal ve středu na svých internetových stránkách polský deník Rzeczpospolita.

RWE Transgas Net

RWE Transgas Net zajišťuje přepravu zemního plynu přes území ČR, na českém území provozuje síť plynovodů o celkové délce 3642 kilometrů. Firma, která je součástí energetického koncernu RWE, vznikla v lednu 2006 oddělením přepravy zemního plynu od obchodu s plynem.

Projekt plynovodu o roční kapacitě 500 milionů metrů krychlových je nyní podle Kadavé v přípravné fázi. "Finální investiční rozhodnutí potvrdí obchodníci se zemním plynem, kteří budou moci v rámci takzvané Open Season v září a říjnu 2009 vyjádřit svůj zájem o přepravu touto cestou. Oba operátoři očekávají, že smlouvy o přepravě zemního plynu mezi ČR a Polskem uzavřou do konce roku 2009," uvedla mluvčí.

Plynovod by měl být primárně určený k zásobování polského trhu, projektovaný však je jako obousměrný. "Jde o další z investic, která povede k diverzifikaci přepravních cest v Evropě a ke zvýšení bezpečnosti zásobování zemním plynem," uvedl jednatel RWE Transgas Net Thomas Kleefuss.

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?