21. prosince 2009 10:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko spojí s Rakouskem plynovod Mozart, dopraví tam 'uranový' plyn

Plynovod nazvaný Mozart, by měl být dokončen do roku 2013, zásobníky v letech 2015 až 2016. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod nazvaný Mozart, by měl být dokončen do roku 2013, zásobníky v letech 2015 až 2016. | foto: AFP

PRAHA Firma Česká plynárenská začne na jaře 2010 stavět plynovod do Rakouska. Zároveň hodlá zahájit stavbu prvního ze tří plánovaných podzemních zásobníků zemního plynu v bývalých uranových dolech a zahájit průzkum na dvou dalších. Předpokládaná výše investic do zásobníků činí 20 miliard korun a do plynovodu dvě miliardy Kč.

Informoval o tom týdeník Euro. Plynovod nazvaný Mozart, by měl být dokončen do roku 2013, zásobníky v letech 2015 až 2016.

Česká plynárenská, která dováží do ČR norský plyn, chce vybudovat zásobníky zemního plynu s kapacitou 400 až 500 milionů metrů krychlových a ty napojit na rakouský plynovod West-Austria-Gasleitung, patřící koncernu OMV.

Dvě velké jámy vzniknou v uranových dolech Rožná v Dolní Rožínce a třetí by měla být v katastru obce Okrouhlá Radouň na Jindřichohradecku.

Firma již uzavřela dohodu o pronájmu první jámy se státním podnikem Diamo, který uranové doly provozuje, v současné době probíhá jednání o využití jámy druhé. Jámy ponesou ženská jména Sarah a Julie. Český báňský úřad ještě ražbu nepovolil, jeho šéf Ivo Pěgřímek prý však s případným jarním termínem nevidí problém.

Názor lidí změní kompenzace
Třetí zásobník se jménem Helena hodlá Česká plynárenská začít hloubit v Okrouhlé Radouni i přesto, že v říjnovém místním referendu více než 90 procent tamních obyvatel vyjádřilo se stavbou nesouhlas.

Ministerstvo životního prostředí přesto vydalo povolení k zahájení průzkumu. Protesty a petice prý proběhly až po ukončení správního řízení. Podle starosty obce Jiřího Hrubého by se mohl názor občanů změnit v případě, že by jim Česká plynárenská nabídla nějaké kompenzace, k čemuž prý zatím nedošlo.

Rusové rozhodně ne
Do zásobníků investovaných dvacet miliard by se podle spolumajitele České plynárenské Ladislava Drába mělo bez jakýchkoliv dotací vrátit do deseti let. Investovat do projektu má prý zájem několik amerických a kanadských fondů. Dráb rezolutně odmítl možnou účast ruských investorů.

Česká plynárenská je jedním z obchodníků s plynem, vlastníky akcií jsou fyzické osoby. Spolupracuje a je personálně propojena se společností Česká energie, která se zabývá obchodem s elektřinou a souvisejícími službami.

Zaměřuje se na malé a střední podniky s velkým počtem odběrných míst.

Lidovky.cz, ČTK