24. listopadu 2010 9:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko trápí pivní krize, píší Rakušané. Může za ni polský dovoz

Pivo (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

VÍDEŇ Česko a Slovensko se nachází v největší "pivní krizi" od roku 1989, píše rakouský deník Die Presse. Spotřeba zlatavého moku totiž v obou zemích rok od roku klesá. A k lepším časům se prý v nejbližší době neschyluje.

Rakouský deník zprávu otevírá pohledem na situaci u našich východních sousedů. Slovákům hrozí "nejvyšší sazba daně z piva v celém regionu, včetně Rakouska," stěžují si slovenští sládci. Vládní koalice v čele s premiérkou Radičovou chce totiž v rámci úsporných opatření zvednout od března cenu hektolitru desetistupňového piva ze 16,5 eura (asi 407 korun) na 24,5 eura (asi 605 korun).

V takovém případě by pivo bylo v Česku levnější než na Slovensku. A jak varoval Topvar, jeden z největších pivovarů v zemi, Slováci by v takovém případě neváhali nakupovat pivo laciněji v sousedních státech, což by ohrozilo domácí spotřebu.

Hrozba trhu: levné pivo od sousedů
Česko je na tom ale podle Die Presse ještě hůř. A nic na tom nemění ani skutečnost, že se pyšní ochrannou známkou "české pivo", kterou Evropská komise uznala výjimečnost českého piva.

Nepříznivá situace na pivním trhu nastala nejen kvůli zvýšení ceny piva a vyšším výrobním nákladům, ale přispěla k tomu i ekonomická krize, která se odrazila na nižší spotřebě. Češi už si jednoduše nedopřávají tolik, co dříve. A když, tak mnohdy sáhnou po levnější variantě piva, které se dováží převážně ze sousedního Polska.

Navíc do Česka přijelo vzhledem ke krizi i méně turistů, kteří výrazně přispívají k tomu, že jsou Češi s roční spotřebou 160 litrů na hlavu mistry světa v pití piva. A k tomu všemu se ochladilo, což se prý také nepříznivě odráží na chuti po vychlazeném zlatavém moku.

Oproti loňskému roku, který byl zatím nejhorší, se letos spotřeba piva snížila o dalších 12 procent. A návrat ke zlatým pivním časům se podle deníku jen tak nečeká.

"Český pivní trh sklouzl do největší krize od změny režimu před více než 20 lety, zlepšení je v nedohlednu," uvádí Die Presse.

Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.