3. prosince 2009 12:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko tuží vztahy s Izraelem, vytvoří společný výzkumný fond

Izrael loni oslavil 60 let své existence | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izrael loni oslavil 60 let své existence | foto: AFP

PRAHA Fond na podporu vzájemného výzkumu, ve kterém má být k dispozici nejméně 600 milionů korun, vytvoří České republika společně s Izraelem. Česko by mělo do fondu vložit 300 milionů korun a nejméně stejnou finanční částkou přispěje Izrael.

Vznik nového programu oznámí příští týden premiér Jan Fischer na Česko-Izraelských dnech vědy a techniky v Praze.

"Spolupráce by se měla týkat především informačních technologií, nanotechnologií a bezpečnostního výzkumu, jako jsou například bezpilotní letouny, ochrana proti nebezpečným látkám, detekce výbušnin a drog, počítačové rozpoznávání obrazu a podobně," uvedl Jiří Sochor z CzechInvestu.

Izrael takto podle Sochora spolupracuje pouze s 15 zeměmi světa. "Česká republika podle informací agentury CzechInvest nemá obdobnou smlouvu podepsanou s žádnou jinou zemí," podotkl Sochor.

Česko-Izraelských dnů vědy a techniky se příští týden v Praze zúčastní 130 výzkumníků, podnikatelů a zástupců státních institucí.

"Součástí akce budou i předem připravená osobní jednání českých a izraelských firem a výzkumných institucí, na kterých budou mít vynikající možnost dohodnout si případnou budoucí spolupráci. Dvojice pro tato setkání připravoval CzechInvest podle požadavků firem z české i izraelské strany," dodal Sochor.

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz