Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko ukončí centrální nákupy ochranných pomůcek. Zásob je dostatek na 2 měsíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Praha Ministerstvo zdravotnictví ukončí k 30. dubnu centrální nákupy ochranných pomůcek potřebných kvůli epidemii koronaviru. Po jednání vlády to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Zásoby má vytvořené na dva měsíce, což hodnotí jako dostatečné. „Pominula krizová fáze, která byla,“ uvedl Vojtěch. Ze zásob na dva měsíce bude podle něj úřad nadále zavážet nemocnice.

Vzhledem k zlepšení epidemiologické situace budou moci podle Vojtěcha kraje ubrat z lůžek, které musely blokovat pro případ, že by domy seniorů nezvládaly péči o nemocné. Nově musí zajistit pro seniory s nemocí covid-19 pouze deset volných lůžek na 100 000 obyvatel namísto 60. Hejtmanům vadilo to, že opatření je plošné a nerespektuje podle nich reálné potřeby jednotlivých krajů.

„Vzhledem k tomu, že epidemiologická situace se změnila a víme i na základě podnětů krajů, že je pro ně poměrně složité držet vyrezervované tyto kapacity lůžek, tak snižujeme povinnost držet určitý počet lůžek na deset na 100 000 obyvatel,“ řekl ministr.

Ministerstvo zdravotnictví zásobuje pomůckami fakultní nemocnice. Ministerstvo vnitra pak páteřní síť nemocnic, záchrannou službu a přes kraje rozesílá roušky a respirátory dalším institucím včetně domovů seniorů. V souvislosti s úvahami o ukončení nouzového stavu hovořil o ukončení nákupů i ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Vláda nicméně plánuje o prodloužení nouzového stavu požádat, právě zásobování by se podle Hamáčka zrušením nouzového stavu zkomplikovalo.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...