14. května 2012 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko už nemá nejdražší volání, drahé je ale stále

Telefonování | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefonování | foto: Martin Weiss, Lidové noviny

PRAHA Česko už nemá nejdražší mobilní volání mezi 34 členskými zeměmi OECD. Pomohlo nám rozšíření výběru tarifů, z nichž se ceny počítají. Vyplývá to z únorového srovnání společnosti Teligen, které zveřejnil Český telekomunikační úřad.

Z pohledu nákladů na telefonování v přepočtu na kupní sílu obyvatel však Česko stále v mnoha případech patří do třetiny zemí s nejvyššími cenami.

Tarify se rozšířily o nadstavbové balíčky

Česko si podle tohoto šetření společnosti Teligen polepšilo díky rozšíření databáze srovnávaných tarifů zejména o dosud chybějící nadstavbové balíčky, které tuzemští operátoři hojně nabízejí.

ČTĚTE TAKÉ:

Například v porovnání koše, který obsahuje sto hovorů, ještě loni v listopadu Česko skončilo mezi všemi státy OECD na posledním místě s náklady vyššími než 50 dolarů. V zemích na špičce žebříčku za stejné hovory zaplatili méně než deset dolarů. V únoru Česko poskočilo z 34. na 25. příčku s náklady okolo 35 dolarů a předstihlo například Slovensko nebo Německo. V nejlevnějším Finsku a Rakousku uživatelé stále platili pod deset dolarů.

V případě srovnání nominálních cen v koši 100 hovorů jsme si polepšili o 12 míst a skončili na 19. pozici. Při porovnání většího počtu volání vyšlo Česko ve srovnání výrazně lépe. Například při 300 hovorech klesly náklady o více než 100 dolarů a Česko tak poskočilo z posledního na 15. místo. U koše s 900 hovory to pak bylo z 31. na 20. místo.

Málo voláte? V Česku zaplatíte víc

Pro ty, co málo volají, je v Česku relativně draho. Při porovnání koše s 30 hovory v přepočtu se Česko posunulo z 29. na 27 příčku. Hůře skončily například Itálie, Maďarsko či Portugalsko.

Kvůli drahému volání a vyšším maržím v porovnání s jinými evropskými firmami čelí tuzemští operátoři v poslední době silné kritice. Tuzemská mobilní trojka se přitom brání, že ceny průběžně snižuje a poukazuje mimo jiné na každoroční poklesy výnosů.

Kvůli nedostatečné konkurenci Českého telekomunikačního úřadu nedávno zahájil kroky k případnému zavedení regulace na velkoobchodním trhu mobilní originace, tedy volání z mobilních sítí. Výsledkem by mohlo být umožnění vstupu virtuálních mobilních operátorů na trh.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.