Pondělí 23. listopadu 2020svátek má Klement 5 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko už nemá nejdražší volání, drahé je ale stále

Telefonování | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefonování | foto: Martin Weiss, Lidové noviny

PRAHA Česko už nemá nejdražší mobilní volání mezi 34 členskými zeměmi OECD. Pomohlo nám rozšíření výběru tarifů, z nichž se ceny počítají. Vyplývá to z únorového srovnání společnosti Teligen, které zveřejnil Český telekomunikační úřad.

Z pohledu nákladů na telefonování v přepočtu na kupní sílu obyvatel však Česko stále v mnoha případech patří do třetiny zemí s nejvyššími cenami.

Tarify se rozšířily o nadstavbové balíčky

Česko si podle tohoto šetření společnosti Teligen polepšilo díky rozšíření databáze srovnávaných tarifů zejména o dosud chybějící nadstavbové balíčky, které tuzemští operátoři hojně nabízejí.

ČTĚTE TAKÉ:

Například v porovnání koše, který obsahuje sto hovorů, ještě loni v listopadu Česko skončilo mezi všemi státy OECD na posledním místě s náklady vyššími než 50 dolarů. V zemích na špičce žebříčku za stejné hovory zaplatili méně než deset dolarů. V únoru Česko poskočilo z 34. na 25. příčku s náklady okolo 35 dolarů a předstihlo například Slovensko nebo Německo. V nejlevnějším Finsku a Rakousku uživatelé stále platili pod deset dolarů.

V případě srovnání nominálních cen v koši 100 hovorů jsme si polepšili o 12 míst a skončili na 19. pozici. Při porovnání většího počtu volání vyšlo Česko ve srovnání výrazně lépe. Například při 300 hovorech klesly náklady o více než 100 dolarů a Česko tak poskočilo z posledního na 15. místo. U koše s 900 hovory to pak bylo z 31. na 20. místo.

Málo voláte? V Česku zaplatíte víc

Pro ty, co málo volají, je v Česku relativně draho. Při porovnání koše s 30 hovory v přepočtu se Česko posunulo z 29. na 27 příčku. Hůře skončily například Itálie, Maďarsko či Portugalsko.

Kvůli drahému volání a vyšším maržím v porovnání s jinými evropskými firmami čelí tuzemští operátoři v poslední době silné kritice. Tuzemská mobilní trojka se přitom brání, že ceny průběžně snižuje a poukazuje mimo jiné na každoroční poklesy výnosů.

Kvůli nedostatečné konkurenci Českého telekomunikačního úřadu nedávno zahájil kroky k případnému zavedení regulace na velkoobchodním trhu mobilní originace, tedy volání z mobilních sítí. Výsledkem by mohlo být umožnění vstupu virtuálních mobilních operátorů na trh.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Ochutnali jsme nové dezerty Alpro Absolutely Coconut a nemůžeme se jich nabažit!
Ochutnali jsme nové dezerty Alpro Absolutely Coconut a nemůžeme se jich nabažit!

V redakci jsme měli možnost ochutnat novinku od Alpro – kokosový fermentovaný dezert. A tato pochoutka s krémovou texturou, kokosovou vůní a...