22. října 2009 9:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko už nemá žádnou z nejrychleji rostoucích firem, vytlačilo nás Rumunsko

Technologie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Technologie. | foto: Shutterstock

PRAHA České firmy letos vypadly z první desítky žebříčku nejrychleji rostoucích technologických společností Technology Fast 50 ve střední Evropě, který sestavuje společnost Deloitte. Nejlepšího umístění mezi tuzemskými podniky dosáhla na 15. příčce společnost INSIA. Deloitte to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Prvenství v žebříčku obhájilo Polsko. Polský internetový operátor Netmedia zvítězil s nárůstem obratu za posledních pět let o 7210 procent. Následuje rumunská softwarová firma TeamNet s růstem o 3317 procent a polská internetová reklamní agentura Kompan.pl, která zvýšila obrat o 2411 procent.

Česká makléřská pojišťovací společnost INSIA zaznamenala růst o 789 procent. Do první dvacítky se probojovala ještě internetová cestovní agentura Invia CZ, která obsadila 18. místo s nárůstem o 686 procent.

Lépe si vedou čeští nováčci

Ačkoli české firmy z první desítky vypadly a jejich celkové zastoupení v Technology Fast 50 klesá, bodovaly v přidruženém žebříčku "vycházejících hvězd". Ten zahrnuje mladé společnosti, které nemohly vykázat pětiletou historii růstu, nicméně jejich růst za nejméně tři roky fungování byl výrazný. Do první desítky tohoto žebříčku se dostali hned čtyři čeští zástupci v čele se společností Internet Shop.

"Ačkoli průměrný růst společností Fast 50 klesl z předchozích 1271 procent, růst o 933 procent vyjadřuje v současném ekonomickém prostředí pozoruhodný výsledek," uvedl partner Deloitte Dariusz Nachyla.

Z hlediska zemí si nejširší zastoupení ve střední Evropě udrželo Maďarsko s podílem 22 procent. Do žebříčku nicméně stále více pronikají země, jejichž firmy se v minulosti mezi elitní padesátku nedostávaly. Výrazně si polepšily zejména Srbsko a Rumunsko.

Lidovky.cz, ČTK

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.