Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko už není pro turisty jen Praha. Ale na východ Čech se nehrnou

Plzeň. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzeň. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Nejen do Prahy míří zahraniční turisté. Zejména ze sousedních států přijíždějí stále více i do dalších českých regionů. Největší nárůst zaznamenal Plzeňský, Zlínský a Jihočeský kraj, naopak v Libereckém kraji návštěvníků ubývá. Stále oblíbené jsou také tuzemské lázně. Kvůli krizi na Ukrajině ale poklesl zájem ruských turistů o Česko. Serveru Lidovky.cz to řekl ředitel Institutu turismu agentury CzechTourism Jan Herget.

Dlouho platilo, že když zahraniční turisté přijíždějí do Česka, míří téměř výhradně do Prahy. Trend se ale pomalu mění a turisté začínají objevovat i jiné oblasti v tuzemsku. Podle ředitele agentury CzechTourism Jana Hergeta míří do domácích regionů nejčastěji turisté ze sousedních zemí a jejich počet v mnoha krajích roste. „Hlavními zdrojovými trhy pro moravské regiony jsou mimo domácích návštěvníků také Slovensko, Německo, Polsko, Rakousko a v poslední době také Rusko,“ říká.

Ve srovnání s obdobím před krizí v roce 2008 si nejvíce polepšil Plzeňský kraj, kde počet zahraničních turistů stoupl o 13 procent, což souvisí s úspěšnou propagací Plzně jako Evropského hlavního města kultury v roce 2015. Výraznější zlepšení zaznamenal také Zlínský (+ 11%) a Jihočeský (+ 10%) kraj.

ČTĚTE TAKÉ:

V Liberci turisty ztrácí

Existují však i regiony, kde došlo k propadu. V Královéhradeckém zaznamenali pokles turistů za 6 let o 25 procent, v Libereckém dokonce ještě o procento víc. „Regionální disproporce v cestovním ruchu je problémem, který se agentura CzechTourism dlouhodobě snaží řešit různými způsoby, nicméně do značné míry je tento jev dán geografickými předpoklady jednotlivých krajů, tedy faktory, které lze ovlivnit jen velmi těžko, případně vůbec,“ vysvětluje serveru Lidovky.cz Jan Herget.

Naopak turisté ze vzdálenějších koutů světa stále preferují pobyt v Praze, odkud míří na jednodenní výlety nejčastěji na Karlštejn, do Českého Krumlova, Karlových Varů, či Kutné Hory.

Češi v zimě cestovali méně

Češi při výběru domácí dovolené preferují mimo Prahu nejčastěji Jihočeský, Jihomoravský a Královéhradecký kraj. V prvním čtvrtletí letošního roku se jich ale celkem ubytovalo o více než 3 procenta méně než vloni, což bylo způsobeno především špatnými sněhovými podmínkami v zimě. Přesto i letos využije služeb všech typů ubytovacích zařízení kolem 7,5 milionu Čechů.

Zatímco Češi tráví dovolenou doma především v regionech s atraktivními přírodními lokalitami a na dosah sportovnímu vyžití, zahraniční turisté k nám jezdí spíše za památkami a městskou turistikou. Čím dál více jich pak také pobývá v lázních, které mají ve světě dobré jméno. Těchto služeb nejčastěji využívají kromě Rusů, Němců nebo Ukrajinců, také Izraelci nebo dokonce obyvatelé arabských zemí.

Odliv ruských turistů zhoršuje výhled

Agentura CzechTurism letos očekává mírný nárůst zahraničních turistů. Odhad ze začátku roku počítal se 7,5 miliony ubytovaných, rusko - ukrajinský konflikt však způsobí podle Jana Hergeta odliv ruských turistů až o 20 procent. To konečný výsledek výrazně ovlivní.

Téměř dvě třetiny všech zahraničních turistů, kteří přijedou do České republiky, míří do Prahy. V roce 2013 jich bylo celkem 5 milionů. Nejvíce jich bylo z Německa, dále pak z Ruska, USA, Velké Británie a Itálie.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.