21. června 2011 11:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko už není šedivé, je ale slabé a zkorumpované

Fanoušci na Václavském náměstí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fanoušci na Václavském náměstí | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Přestože má Česká republika otevřenou ekonomiku, těží z blízkosti Německa a po recesi už se vrátila k růstu, její institucionální rámec je však pořád slabý, což odrazuje investory.

V dnešní příloze s názvem Doing Business in the Czech Republic to píše britský list Financial Times (FT). Investoři mají podle FT největší obavy z korupce, kterou je v Česku zasažen veřejný sektor.

ČTĚTE TAKÉ:


"Dotaz na korupci je první otázkou, kterou nám pokládá každý potenciální investor," řekl FT výkonný ředitel Americké obchodní komory v ČR Weston Stacey. V soukromém sektoru podle něj není korupce natolik závažná jako ve veřejné správě, avšak investoři, kteří přijdou do styku se státní správou, čelí řadě problémů.

Přestože česká ekonomika po recesi znovu roste, hospodářský růst je výrazně slabší než v sousedních postkomunistických zemích. To je jednak známka toho, že jsou nutné reformy, zároveň to ale vypovídá o těžkostech, s nimiž se země potýká ve snaze hospodářský růst zrychlit. Česká republika už totiž ve statistikách některých mezinárodních institucí není považována za "emerging market", tedy mladou tržní ekonomiku.

Země bohatne, věda ale není její silnou stránkou
Jedna procházka po Praze nicméně podle FT stačí na to, aby bylo poznat, že Česká republika už nechala daleko za sebou šedivou minulost, kdy ještě bývala sovětským satelitem. List svá tvrzení dokládá na statistice, podle které hrubý domácí produkt na hlavu dnes v ČR přesahuje 25.000 dolarů (asi 423.700 Kč).

Cenou za pokrok je ale dnes slabší hospodářský růst. Vytrácí se totiž vliv dřívější výhody, kterou pro Českou republiku byla levná, ale zároveň vzdělaná pracovní síla.

Česká ekonomika v roce 2009 klesla o 4,1 procenta. Loni už se vrátila k růstu, který činil 2,3 procenta, nicméně letos se počítá s jejím zpomalením na 1,9 procenta. Rozvoj ekonomiky bude muset přicházet hlavně z růstu produktivity, z vědy a výzkumu a také z posílení podnikatelského sektoru. To jsou oblasti, které nepatří k silným stránkám české ekonomiky, poznamenává list.

Lidovky.cz, ČTK