25. ledna 2018 12:50, aktualizováno  17:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko uzavře s EMH dodatek k memorandu o těžbě lithia a zváží vstup do australského holdingu

Cínovec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cínovec | foto: Ondřej BičištěMAFRA

PRAHA Česko uzavře s australskou firmou European Metals Holdings (EMH) do jednoho týdne dodatek k memorandu o těžbě lithia u Cínovce. Po čtvrtečním jednání s EMH a její dceřinou firmou Geomet to oznámil ministr průmyslu v demisi Tomáš Hüner (za ANO). O obsahu dodatku podle něj ještě není možné mluvit.

Variant kapitálových účastí je podle Hünera několik, nevyloučil ani účast státní firmy Diamo. Podle analytiků by měl být dodatek formulován tak, aby na těžbě lithia vydělala česká ekonomika. Zástupci těžařů čtvrteční jednání po jeho skončení nekomentovali.

„V dodatku musí být zejména ošetřená struktura, na základě které získá státní rozpočet významnější podíl na tržbách z prodeje vytěžené suroviny. Ta struktura může být stanovena různě: pomocí daní a poplatků či pomocí spoluúčasti při těžbě,“ uvedl ve čtvrtek analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Sazba z vydobytých nerostů, kterou by měl případný těžař platit státu, činí nyní u lithia 10 692 korun z tuny. Například u uranu je sazba zhruba poloviční, u cínu naopak více než dvojnásobná.

Analytik: Diamo na těžbu není připraveno

Podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka není státní společnost Diamo v současnosti na těžbu lithia připravena. „Nemá potřebné znalosti, vybavení ani personální kapacity. Abychom průzkum a těžbu mohli Diamu svěřit, muselo by dojít k restrukturalizaci firmy,“ dodal.

Možná těžba lithia v ČR se stala jedním z rozhodujících témat před loňskými volbami do Poslanecké sněmovny. Důvodem bylo právě memorandum o porozumění, které s EMH podepsal tehdejší ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) a které se stalo terčem kritiky zejména od hnutí ANO. Čtvrteční jednání bylo první, které Hüner od loňských voleb do Sněmovny s těžaři vedl.

„O obsahu dodatku se v současné době nemohu bavit. Jeho návrh jsme předali partnerům. Ti řekli, že ho doplní o záležitosti, které vnímají ze své strany a s ohledem na ochranu akcionářů,“ uvedl ve čtvrtek ministr. Zároveň řekl, že právo těžby cínoveckého ložiska nevychází z memoranda, ale z povolení geologického průzkumu.

Z „kovu budoucnosti“ se vyrábí baterie

Lithium je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese. Australský investor by mohl začít s hlubinnou těžbou v Krušných horách v roce 2022. Za 21 let plánuje dobýt 37 milionů tun rudy.

Autoři loňské studie Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava, jejímž zadavatelem byl Geomet, už dříve uvedli, že za nejvýhodnější považují variantu co nejrychlejšího zahájení projektu s vytvořením uceleného řetězce na území ČR, od těžby po finální výrobek. Příjem státu z daní a odvodů podniků zapojených do takového řetězce, ať už přímo nebo nepřímo, by v tom případě činil ročně až 33,5 miliardy korun. Za 21 let, kdy chce Geomet lithium dobývat, má jít o více než 700 miliard korun.

Povrchově chce těžit lithium u Cínovce také společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Firma má už všechna povolení k těžbě.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?