Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN

Diskuse k článku: Česko váhá. Nečas odmítl smlouvu na záchranu eura

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 31
  • Poslední: 10.12.2011 4:39
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
J. Kanioková 9.12.2011 23:41

EU je totálně v piheli..

I Robejšek řekl, že prodlužovaná "záchrana" eura bude dražší než jeho rychlý konec a že by se EU měla vrátit k principům EHS, pokud tedy chtějí EU udržet..

Vystoupení z EU by neznamenalo ukončení volného obchodu. Možná to málokdo ví, ale volný obchod s evropskými zeměmi nám nezajišťuje Evropská unie, ale Evropský hospodářský prostor – separátní dohoda o volném obchodu mezi evropskými zeměmi, která zahrnuje kromě států EU i Norsko, Island a Lichtenštejnsko.

Vojenskou bezpečnost nám nezajišťuje EU, ale Smlouva o severoatlantické spolupráci (NATO).

To dobré na západoevropské spolupráci – volný obchod a mezinárodní bezpečnost – nezajišťuje EU, ale EHP a NATO.

T. Gahler 10.12.2011 4:39

Re: EU je totálně v piheli..

Na to nëní co dodat. Plně souhlasím,

Z. Průša 9.12.2011 13:10

A už je to tady jako nedávno na Slovensku

Dalo se čekat, že EU bude chtít okrást další státy, které se jim nepovedlo oškubat v prvním kole.

Slováci je správně poslali do prčic, nevím, nad čím váhá Nečas v situaci, kdy se tady odírají normální lidi až na kost. V případě, že jim ty miliardy dají, nebo dají záruky, měli by dotyční být trestně stíháni za "porušování povinností při správě ciziho majetku".

Nejsem ekonom, ale neřekl bych, že konec eura by představoval tragedii, byla by to tragedie pro bankéře a úředníky v Bruselu, pravda. Tyto katastrofické vize jsou dle mého názoru rozšiřovány záměrně právě těmito kruhy, protože jim jde o všechno. S pádem eura totiž souvisí i existence EU, lidé by se totiž mohli hodně nahlas (zatím se o tom baví mezi sebou) začít ptát na smysl existence celé EU.

Technicky lze pád eura lze zvládnout relativně lehce (viz rozpad R-U, rozdělení koruny a.j., uzavřít hranice, zakázat bankovní převody, okolkovat bankovky atd.).

Myslím, že problém je jinde a to v samotné podstatě EU. Projekt tzv. federalistů zcela očividně nikdo nechce a toto je jen další pokus o federalizaci oklikou, tentokrát pod záminkou stability. Federalisté budou Euro bránit do poslední kulky. Je nejvyšší čas jít z EU pryč, dokud je čas.

M. Pechar 9.12.2011 14:13

Re: A už je to tady jako nedávno na Slovensku

Slováci je správně poslali do prčic

Tam bychom je měli poslat my. Slováci spíš do Černé pri Čope.

Jinak s Vámi souhlasím, snad až na samý závěr („Je nejvyšší čas jít z EU pryč, dokud je čas.“) – není lepší počkat, až se EU rozpadne sama, abychom nebyli za toho, kdo ji boural?

Z. Sekerák 9.12.2011 12:13

co z toho bude mit cesko

Uvedomujete si ze kdyz padne euro budou ty rezervy v cnb nanic? Asi nikdo ze?

M. Pechar 9.12.2011 12:35

Re: co z toho bude mit cesko

Má tedy smysl na jeho záchranu nasypat do černé díry všechny peníze předem, ať to stojí co to stojí? Jestli ono to pak nakonec není jako snaha oživit olezlou mrtvolu.

R. Doubravský 9.12.2011 16:39

Re: co z toho bude mit cesko

Něco zbude. Cca 40% má ČNB v jiných měnách, něco je i ve zlatě.

J. Kanioková 9.12.2011 12:02

Nečasi drž se, nenech se zlomit !!!

Takové šílenosti jako například těch 90 mld. - tak to vidím černě, jsou to naše devizové zásoby a vláda nemá od nikoho mandát je jen tak "půjčit" MMF. Nevěřím, že bychom je ještě někdy viděli !!! Fiskální unie JE protektorát !

A problém není jen eurozóna a zadluženost některých členů, což teď vyhřezlo v plné síle. Když se podíváte na společnou energetickou politiku EU, přístup Německa v oblasti obnovitelných zdrojů, VYNUCOVANÝ i jinde v Evropě, je jen další - zatím - tikající "bomba". TeĎ měnit „shora“ pravidla hry a snažit se obejít demokratické principy je obrovsky naivní a rizikové. To může fungovat jen vyhrožováním a silou těch větších.

Škrty ve veřejných financích nestačí, neboť neřeší obrovskou bankovní krizi, o jejíchž rozměrech téměř jistě nemáme většinou pořádné informace, ale tušení jo. Už teď je dost velký deficit zahraničního obchodu! A poroste ! Debata o kontrole rozpočtů v rámci EU je jen čajíček !!!

EU věrchuška málem se slzou v oku straší, jaká to hrůza, když se rozpadne eurozóna. Ano, nejspíš ano, ale zůstane-li to stejně dál a ta agónie potrvá, bude to bolet ještě víc a bude to neskonale dražší !!!

Krachy jsou nejrychlejší a nejčistší cestou z průseru.

M. Vichta 9.12.2011 11:05

Ploemika s panem Fialou

Co se týče spolehlivosti a serióznosti

vyspělosti jednotlivých států v Evropské Unii s delší demkratickou tradicí, jako

například Řecko, které k nim zajisté s malými výhradami můžeme zařadit.

Považujete je o tolik vyspělejší než  Českou republiku ?

S. Ševeček 9.12.2011 10:48

Saturnin

Jsem pověřen za naši KPURPNPM sdělit, že slova pana Sarkozyho

"To nebylo možné vzhledem k pozici našich britských přátel"

je nutno chápat jako

"To nebylo možné vzhledem k pozici našich britských nepřátel."

Z. Průša 9.12.2011 13:28

Re: Saturnin

Nejkrásněji řečeno v "Jistě, pane premiére" :-)))

Hacker : "... ale nejsou snad Francouzi naši spojenci ?"

Humphrey : "Teď, náhodou, jinak byli vždycky naši nepřátelé..."

J. Tínek 9.12.2011 10:34

Pokud by se mělo jednat o půjčku

kdy ve finále budeme muset odepsat 40-50% její hodnoty, tak to nechci.

J. Tínek 9.12.2011 10:36

Re: Pokud by se mělo jednat o půjčku

Nečas ale zopakoval, že kdyby to znamenalo, že země platící eurem půjčí 150 miliard eur a 50 miliardami euro přispějí nečlenské země eurozóny, tak by to pro Česko znamenalo téměř 90 miliard korun z devizových rezerv České národní banky, což je více než deset procent. Před jednáním kvůli tomu podotkl, že je to tudíž pro ČR těžko přijatelné, ovšem zcela to nevyloučil.

J. Kliment 9.12.2011 10:34

Nevím, nejsem ekonom -

ale domnívám se, že cestou k zachování nejen eurozóny ale i EU jako takové není bezbřehé a direktivní přerozdělování. Navíc přerozdělování značně jednosměrné - jsme svědky soustavného "nalévání" prostředků tam, kde nelze čekat alespoň částečnou nápravu. Je to docela podobné problému se "sociálně vyloučeným" obyvatelstvem - nemalé peníze slouží jen k maskování kořenů problému. Je vcelku logické že provázanost ekonomik musí být provázena i rozpočtovou a fiskální kázní, rep. nějakým řádem, ovšem to by měla být věc dohody - na direktivě "zhora" nelze stavět. Obávám se, že se v plné síle projevuje základní problém EU - nevznikala postupně, nevyvíjela se na základě konsenzu - byla počata "in vitro", a uměle byl řízen i její vývoj. Je to škoda - spolupráce evropských států je krajně žádoucí a vzhledem ke světovému dění řekl bych životně důležitá.

M. Vichta 9.12.2011 11:14

Re: Nevím, nejsem ekonom -

Souhlasím s Vámi, že spolupráce je životně důležitá, leč s rovným přístupem každého partnera bez toho aby jeho národní zájmy byly výrazným způsobem dotčeny. V opačném případě je možná pouze federalizovaná Evropa, což v vzhledemk různorodosti národů v nich žijích a resentimentů z minulosti, které ještě v myslích

Evropanů žijí nebude asi tak příliš snadné.  Možná, že je to vzhledem k dnešní době poněkud cynické a nepatřičné, ale o sjednocenou Evropu v dobovém a politickém

newspeaku Třetí říše zvanou "Nová Evropa" se pokoušel jistý Adolf Schickelgruber,

z historie známý spíš příjmením Hitler, ale to je spíš opravdu jen čistě náhodná shoda. Přeji všem krásný den.

Z. Průša 9.12.2011 13:33

Re: Nevím, nejsem ekonom -

Ano, myslím, že celý projekt EU není nic jiného než pokus o 4. říši, veškeré kroky této instituce tomu nasvědčují

J. Hanousek 9.12.2011 11:55

Re: Nevím, nejsem ekonom -

Myslím, že ve spoustě věcí máme stejný nebo podobný názor a toto je jedna věc. Máte naprostou pravdu.

T. Krystlík 9.12.2011 10:22

Nečas se též vymlouval, že se ČR k nové smlouvě nepřidá,

protože on, Nečas k tomu nemá mandát. Ostatní premiéři, když se k reformní smlouvě přidali, mandát evidentně měli. Nečas je tedy buď neschopný nebo česky vychcaný. []

F. Doušek 9.12.2011 10:32

Re: Nečas se též vymlouval, že se ČR k nové smlouvě nepřidá,

Nikomu se nechce stát frontu na lístek na palubu Eurotitanicu.

P. Fiala 9.12.2011 10:19

Čeští straničtí lídřui bojkotují vstup do Eurozony

""ČR se v přístupové smlouvě zavázala, že jednou společnou evropskou měnu přijme, ovšem není pro to stanoven žádný časový harmonogram.""

Spousta práce na nižších úrovních státu již bylo vykonáno, ale vrcholoví straničtí politici vstup do Eurozony bojkotují a neustále stát radlužují, takže "úspěšně" bojkotují tu známou pdmínku, že zadlužení musí být pod 3%. A to nám ministerstvo financí řídí jeden z nejlepších ministrů financí na světě, a rozpočet mu schvalují poslanci spolustraníci napravo, ale i ti nalevo. A k tomu ta bankovní a finanční loby živící se na kurzu Kč. Naši političtí lídři nezastupují většinu občanů-lidu. A navíc, neumí s námi komunikovat, jaképak argumenty ekonomické předložila? Jak si občan ČR ekonomicky pomohl, že má stále jen Kč?

A navíc se my všichni občané zde v ČR jevíme občanům západnějších států jako velmi nespolehlivý partner na spolupráci k vylepšování uskupení EU.

P. Fiala 9.12.2011 10:20

Proces vstupu do Eurozony

http://www.zavedenieura.cz/cps/rde/xchg/euro/

M. Vichta 9.12.2011 11:00

Re: Čeští straničtí lídřui bojkotují vstup do Eurozony

Moc Vás zdravím, napsal jste toho mnoho, mnohé je pravdivé, přesto s řady závěrů lze víc než úspěšně polemizovat položením dalších otázek. Jednu bych pro vás měl.

Jak so občan ČR pomůže tím že přijme Euro, nemáte pocit, že to je jen z bláta do louže ? Co se týče spolehlivosti naši západnější partneři také nejsou příliš spolehliví, spíš sledují vlastní zájmy.. Jednotná Evropa byla od začátku jen iluzí, sice krásnou, ale bez reálné šance aby fungovala. Stejně tak je iluzorní spoolečná měna bez jednotné legislativy, omezující suverenitu jednotlivých států, kterou by si právem nechtěli nechat vzít.

M. Pechar 9.12.2011 11:59

Re: Čeští straničtí lídřui bojkotují vstup do Eurozony

1) ČR se k tomu, že jednou společnou evropskou měnu přijme, zavázala v době, kdy se zdálo, že členské státy dodržují stanovená pravidla. Všechny státy však tato pravidla porušují, čímž lze takovou smlouvu jako permanentně porušovanou s klidným svědomím odmítnout.

Je to podobné, jako když se zasnoubíte s milou dívkou, ale před svatbou se ukáže, že je to nenapravitelná zlodějka a toxikomanka; hádám, že byste si svatbu hodně rozmýšlel.

2) Ad nespolehlivý partner na spolupráci k vylepšování uskupení EU si položme otázku, jestli je to, co nazýváte vylepšováním, skutečně vylepšováním, jakož kdo si při něm polepší a kdo ne. Jestli kladete rovnítko mezi slova spolehlivost a poslušnost, tak já ani omylem.

M. Zima 9.12.2011 10:16

Hlavně, že Nečas

neváhá při dostavbě JETE, když jde o cíle poslední pětiletky, bylo by váhání zločinem.

J. Vargulič 9.12.2011 9:50

Vítězslav Nezval:

"Ach, váhání, ach, rozpaky, / jít na ryby, či na raky.."

D. Streit 9.12.2011 9:45

Další, co by rád "pomohl" EU, ale dostává strach

http://streit.blog.idnes.cz/c/235187/Polekal-se-Schwarzenberg-sibenice.html

Věřit se jim ale nedá.

J. Esterka 9.12.2011 9:43

Toto je poslední křeč EU!

Když je referendum a neskončí úspěchem pro EU, tak se tolikrát opakuje, až to projde... kde to pro Boha jsme? Kdyý neprojde změna Lisabonské smlouvy u všech 27 států, tak si uděláme nový spolek jen se 17 státy... kde to pro Boha jsme? Tam neplatí žádné zákony a všichni si dělají co chtějí. Řešení - vystoupit z EU.

J. Šimek 9.12.2011 10:32

Re: Toto je poslední křeč EU!

Jediné těžko skousnutelné pro naši ekonomiku je finanční příspěvek MMF.  Zpřísnění pravidel vnitrostátní hostodářské politiky musíme zavést stejně. Že snad nebudeme hlásit nálupy dluhopisů a návrh rozpočtu do Bruselu nic nezmění. Proč tedy vystoupit ? Přístupová smlouva dál v pohodě platí. Nikdo ji měnit nedokáže.

M. Vichta 9.12.2011 9:42

Troufám si říci

že tentokrát se pan premiér ukázal jako státník.

J. Esterka 9.12.2011 9:44

Re: Troufám si říci

Udělal dobře.

Premium

Vážné nemoci nepadají z nebe. Ničí nás stres, shodují se psycholog i psychiatr

Psychiatr Martin Anders (vlevo) a psycholog Radek Ptáček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidské tělo má něco jako vnitřní baterku. Když dlouho jedete na rezervy, vypne se imunitní systém a­ organismus to...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

André Reinders | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...