Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko vyhlíží 14 miliard z ČEZ. Firma bude dělit loňský zisk

ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ | foto: ČTK

PRAHA  Podílníci energetického obra ČEZ očekávají pondělní valnou hromadu s jasnou vidinou: jejich akcie jim mají vynést výrazně více peněz než loni. Firma bude dělit loňský zisk a za každou akcii by měl její majitel dostat 34 korun, což je o deset korun více než v roce 2019.

Celkem půjde o dividendu ve výši 18,3 miliardy korun. To je pro zajímavost velmi podobná částka, kterou má vyplatit vedení automobilky Tesla svému zakladateli Elonu Muskovi na odměnách za to, že tržní hodnota firmy přesáhla sto miliard dolarů.

Rozdělovat zisk bude ČEZ v době, kdy řada firem výplaty dividend kvůli koronavirové krizi odkládá, včetně těch z energetického oboru. Největší výrobce elektřiny v Česku, který provozuje jaderné, uhelné či větrné elektrárny, však neočekává, že by ho dopady epidemie citelně zasáhly.

„Odhadujeme, že celoroční výpadek bude tři až čtyři miliardy korun z provozního zisku. Není to ale nic dramatického. Částka odpovídá zhruba pěti procentům našeho provozního zisku. Polovinu z propadu bude tvořit nižší výroba energie, druhou pak výpadek v distribuci a prodeji,“ řekl v nedávném rozhovoru pro LN generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Také proto nemusí společnost, v níž drží 70 procent český stát, nad rozdělením zisku příliš váhat. Nicméně výplatu i navrhovanou výši dividend musí odsouhlasit akcionáři na valné hromadě. Klíčové bude, jak se při hlasování zachovají zástupci většinového vlastníka.

„Ministerstvo financí s předstihem nesděluje, jak bude hlasovat na valné hromadě ČEZ. Tohoto pravidla se bude držet i v případě nadcházející valné hromady a výše dividend,“ vzkázal mluvčí resortu Michal Žurovec.

Nicméně ze všech dostupných indicií lze usuzovat, že štědré nadílce nestojí nic v cestě. Třeba podle dubnového tweetu ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO). „Návrh představenstva vítám a považuji jej za rozumný. ČEZ se začíná vracet k lepším výsledkům a vyšší vyplácené dividendě z období před rokem 2017. To je pro hospodaření státu v časech nastupující krize rozhodně dobrá zpráva,“ vyťukala tehdy na sociální síť.

Právě státní kasa dostane největší díl ze zisku (rozdělovat se z něj bude 97 procent), bude to částka kolem 14 miliard korun. Oproti jiným vlastníkům má stát výhodu: jeho dividenda se sice také zdaní, ale tato částka následně přiteče do státního rozpočtu zpět. Stejně tak i daně z dividend ostatních akcionářů.

ČEZ je vyplácí od roku 2001 a doposud jejich prostřednictvím rozdal svým akcionářům 296,9 miliardy (před zdaněním), na stát z této částky připadlo celkem už 207,8 miliardy.

Valná hromada se bude konat v pondělí v Kongresovém centru Praha a budou ji provázet přísná bezpečnostní opatření. Účastníci budou muset mít celou dobu nasazené roušky. Jen pro připomenutí: loni trvalo zasedání 20 hodin, nejdéle v historii této akce. Hostů může být v sále nejvýše tisíc. Každému z nich změří u vchodu teplotu, musí mít také podepsané čestné prohlášení týkající se nemoci covid-19.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ ELEKTRONIKY V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč