7. ledna 2010 10:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko vylepšilo obchod se zahraničím, vývozy konečně přestaly padat

Zahraniční obchod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahraniční obchod | foto: Shutterstock

PRAHA Zahraniční obchod České republiky skončil v loňském listopadu přebytkem 14,5 miliardy korun, což byl meziročně o 15,6 miliardy Kč lepší výsledek. Vývoz po 12 měsících poklesu stagnoval, dovoz byl meziročně nižší o osm procent.

Obrat zahraničního obchodu se meziročně snížil o 16 miliard na 375 miliardy korun, ve srovnání s ostatními měsíci roku 2009 dosáhl ale nejvyšší hodnoty.

"Listopadový přebytek zahraničního obchodu znamená lepší výsledek, než kolik v průměru očekával trh," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

Pozitivní zprávou podle něj je, že po dvanáctiměsíčním poklesu byla zaznamenána stagnace vývozů, dovozy byly nižší o osm procent. Za zlepšením stojí především růst aktiva v obchodě se stroji a dopravními prostředky.

"Exportům tedy pomohla především vyšší poptávka ze zahraničí stimulovaná fiskálními impulsy typu šrotovné, jehož konec ovšem bude působit v nadcházejících měsících zcela opačně. Za nižšími dovozy stojí nevýrazná ekonomická aktivita a slabá spotřebitelská poptávka," uvedl.

Se státy Evropské unie byla bilance kladná 47,1 miliardy Kč a meziročně o 8,4 miliardy Kč vyšší. S nečlenskými státy EU bylo saldo pasivní 32,6 miliardy Kč, přičemž deficit se meziročně zlepšil o 7,2 miliardy Kč.

Schodek klesl v obchodě s Čínou o 3,8 miliardy Kč, Ruskem o 1,8 miliardy a Norskem o 1,5 miliardy korun. Přebytek stoupl v obchodě s Francií o dvě miliardy korun, Británií o 1,8 miliardy, Španělskem o 1,7 miliardy, Slovenskem o 1,3 miliardy a Německem o miliardu korun.

Lidovky.cz, ČTK