Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko začíná v regionu zásadně zaostávat. Pomoc musí přijít zvenčí

Co by se dělo, kdyby Československo nezaniklo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Co by se dělo, kdyby Československo nezaniklo. | foto: Shutterstock

PRAHA Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí meziročně rostla o 1,1 procenta. Vzhledem k tomu, že předběžný odhad mluvil o číslu jen o 0,1 procentního bodu vyšším, nejednalo by se o žádné neštěstí. Když ale srovnáme výkony okolních ekonomik a fakt, že ekonomové očekávali revizi směrem vzhůru, začínají se vykreslovat výhledy českého byznysu značně negativně.

S ekonomikou roste i inflace

Společně s vývojem ekonomiky statistici zveřejnili i údaje o inflaci- Meziroční růst spotřebitelských cen v květnu zrychlil na 1,2 procenta z dubnových 1,1 procenta. Inflace tak podle analytiků během roku stoupne zřejmě k dvouprocentní hranici, ale není a nebude pro ekonomiku problémem. Ceny zvyšuje podle ekonomů postupné oživování ekonomiky, naopak jejich výraznější růst brzdí nízká spotřeba.

Podle statistického úřadu mělo na začátku roku na výkon ekonomiky pozitivní vliv zotavení výroby dopravních prostředků, automobilový průmysl od minulého roku prudce vyskočil o 40 procent. Příjemně překvapila i spotřeba domácností, která rostla i při zvyšující se nezaměstnanosti oproti minulému čtvrtletí o 0,7 procenta.

Ekonomové přesto neskrývají zklamání. Doufali, že statistici opraví údaje směrem vzhůru, a to výrazně. "Trh v průměru čekal růst o 1,4 %," upřesňuje Vladimír Pikora z Next Finance. Například Česká národní banka ale byla ještě optimističtější, předpovídala růst 1,8 %.

Čtěte více:

Negativní je podle Pikory zejména srovnání se zahraničím. Například Slovenský HDP v prvním čtvrtletí stoupl meziročně o 4,5 %, polský o 2,8 procenta. "Aby toho nebylo málo, Německo roste na meziroční bázi rychleji než ČR, když si připsalo 1,5 %. Je toto opravdu možné? Dnešní statistika nám v mezinárodním kontextu vůbec nesedí," říká Pikora.

Analytik tak naráží na časté revize údajů, které Český statistický úřad zveřejňuje, které snižují jejich důvěryhodnost. Statistici totiž i dnes zpřesnili čísla u předchozích dvou čtvrtletí  z roku 2009. "Opět se vracíme k otázce, zda by nebylo lepší tyto rychlé nástřely nezveřejňovat. Jejich přidaná hodnota je vzhledem k výrazným revizím podle nás záporná. Vždy se čeká na další úpravy čísel tak dlouho, až samotná čísla přestávají být zajímavá pro ekonomy a začínají být zajímavá pro historiky," říká Pikora. 

Domácnosti byznys nepodpoří, pomoc musí přijít ze zahraničí

Ze současného výkonu je ale i přes možné nejasnosti ve statistických počtech jasné, že Česko za svými zahraničními sousedy zaostává. "Ekonomika sice již devět měsíců roste, nicméně růst je stále relativně pomalý a zůstává zhruba 2,5 procenta pod svým potenciálem," říká David Marek z Patria Finance.

Za nevalným výkonem ekonomiky je přitom slabá poptávka. Přestože spotřeba domácností překvapivě oproti minulému čtvrtletí rostla, o proti minulému roku je stále o půl procenta nižší. Šetří ale i stát, který do ekonomiky na začátku roku poslal o 2,7 procenta méně prostředků než předchozí čtvrtletí.

"Domácností šetří v důsledku přetrvávajících nejistot - rostoucí nezaměstnanosti a stagnace reálných mezd. Firmy šetří, protože ještě mají dost nevyužitých výrobních kapacit na to, aby investovaly. A vzhledem k tomu, že přijdou rozpočtové úspory, nelze spoléhat v dalších čtvrtletích ani na veřejný sektor," komentoval situaci analytik ČSOB Petr Dufek.

Aktuální růst rizikových prémií a úrokových sazeb na finančních trzích by pak mohl vést k prodražování financování nových projektů a k dalšímu poklesu investic. Oživení české ekonomiky tak podle centrální banky pravděpodobně nebude rychlé a v průběhu letošního roku ani plynulé. "Nepříznivě se na něm bude projevovat zakolísání v oživení zahraniční poptávky, odeznění vlivu některých protikrizových opatření v zahraničí a nadále klesající spotřeba domácností v ČR," předpovídá Tomáš Holub z ČNB.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!